اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
فروش لاکتوز المان

توضیحات آگهی

کاربردهای لاکتوز
این ماده به عنوان قند موجود در شیر که دستگاه گوارش برخی افراد به علت فقدان آنزیم لاکتاز قادر به هضم وجذب آن نبوده در اذهان عموم از محبوبیت خوبی برخوردار نیست ولی این کربوهیدرات از اجزای مهم شیر بوده و نقش مهمی را در فیزیولوژی گوارش و جذب برخی مواد مانند کلسیم بر عهده دارد ، کاربردهای صنعتی آن نیز بسیار زیاد است در مقاله ذیل به جنبه های مختلف این قند پرداخته شده است.
مقایسه کربوهیدرات ها در شیر گاو و شیر مادر
این ماده ، دی ساکاریدی متشکل از گلوکز و گالاکتوز بوده و غلظت متوسط آن در شیر گاو 8/4 درصد است. از آن جا که لاکتوز به همراه ترکیبات معدنی فشار اسمزی شیر را ثابت نگه می دارد، غلظت آن چندان دستخوش تغییر نمی شود و فقط در اولین روز پس از زایمان مقدار لاکتوز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
لاکتوز به دو صورت آلفا و بتا وجود دارد که در روده بتالاکتوز به آلفالاکتوز هیدرولیز می گردد؛ اما به علت تبدیل آلفا به بتا لاکتوز تعادل بین دو شکل لاکتوز حفظ می شود.
اندازه این ماده در شیر مادر به مقدار قابل توجهی بیش از شیر گاو است؛ یعنی حدود 7 درصد شیر مادر را لاکتوز تشکیل می دهد. در میان شیر تمام پستانداران، شیر انسان بیشترین میزان لاکتوز را داراست. غلظت لاکتوز در شیر آغوز انسان در اولین روز پس از زایمان حدود 4-3 درصد است.
علاوه بر این ماده مقدار کمی از سایر کربوهیدرات ها نیز در شیر یافت می شوند که قسمتی از آن ها به شکل آزاد و قسمتی دیگر به صورت متصل به پروتئین ها ، لیپیدها و فسفات ها می باشند.
مونوساکاریدهایی مانند گلوکز و گالاکتوز هر یک غلظتی معادل 10میلی گرم در 100 میلی لیتر شیر گاو را دارند، در حالی که مقدار مونوساکاریدهای شیر مادر بیش از 100 میلی گرم در 100 میلی لیتراست. میزان مونوساکاریدها در شیر آغوز انسان حدود 900 میلی گرم در 100 میلی لیتر بوده که به میزان قابل توجهی بیشتر از شیر معمولی است.
نقاثر لاکتوز بر جذب کلسیم
مکانیسم های احتمالی متعددی برای جذب کلسیم بیان شده است برای نمونه جذب کلسیم به مقدار قابل ملاحظه ای در اثر گنجاندن لاکتوز در رژیم غذایی، بهبود می یابد.
به نظر می رسد که این اثر لاکتوز به محصول متابولیسم حاصل از آن یعنی اسید لاکتیک مربوط باشد که در اثر فعالیت میکروارگانیسم ها در روده تولید می شود و به همین دلیل محصولات شیر اسیدی شده جذب کلسیم را افزایش می دهند.
توضیح مناسبی که برای بهبود جذب کلسیم توسط لاکتوز وجود دارد این است که اسید تولید شده در روده حلالیت نمک های کلسیم را افزایش داده و بنابراین کلسیم بیشتری را برای جذب در دسترس قرار می دهد.
مقداری از این اثر نیز ممکن است ناشی از توانایی لاکتوز در تشکیل کمپلکس های محلول با کلسیم باشد، به علاوه امکان دارد لاکتوز انتقال کلسیم را در مخاط روده تسهیل کند.
در آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی به منظور مقایسه رژیم حاوی لاکتوز با رژیمی که حاوی همان مقدار گلوکز بود ، مشاهده شد که رژیم حاوی لاکتوز، جذب کلسیم ، منیزیم ، فسفر و سایر عناصر جزئی ضروری را افزایش داده که نتیجه آن کاهش علائم کمبود کلسیم ، کاهش از دست دادن کلسیم از استخوان ها و افزایش غلظت کلسیم خون بود.
در این بررسی ها هم چنین مشخص شد که سرعت جذب کلسیم به وسیله بافت استخوانی افزایش یافته و به حجم و استحکام توده استخوانی نیز افزوده می شود. از این جهت لاکتوز شرایط خوبی را برای جذب بهینه و بهره برداری از حداکثر مقدار کلسیم شیر فراهم می کند.

اگروفودز را همیشه در جیب خود داشته باشید! دانلود اپلیکیشن اندرویدی اگروفودز از کافه بازار:
دانلود