اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

اقتصاد آنلاین-سپیده قاسمی؛ حمیدرضا کاشانی، رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن، در گفتگو با اگروفودز با اعلام این خبر افزود: از ابتدای طرح اصلاح یارانه کالاهای اساسی دولت این وعده را به مرغداران داد که از آن‌ها حمایت خواهد کرد؛ چرا که نتایج این طرح، افزایش قیمت نهاده‌های خوراک دام و افت بازار مصرف بود.

وی ادامه داد: قرار بر این بود یکی از راه های حمایتی از مرغداران فراهم شدن امکان صادرات تخم مرغ با حذف عوارض صادراتی باشد، اما این امر تا امروز محقق نشده است.

به گفته کاشانی؛ فراهم شدن امکان صادرات محصولات با حذف عوارض صادراتی تخم مرغ توسط وزیر جهادکشاورزی اطلاع رسانی شد و پس از آن نیز سخنگوی دولت اعلام کرد، عوارض صادرات مرغ و تخم‌مرغ صفر و ممنوعیت صادرات برداشته شده است.

وی تصریح کرد: اتحادیه مرغداران میهن با اتکا بر سخنان مسئولان اقدام به جمع‌آوری بخشی از مازاد تخم مرغ تولیدکنندگان برای صادرات کرد و به رغم عدم تحقق این وعده، برای آنکه تخم مرغ ها فاسد نشود مجبور به صادرات شد.

کاشانی با بیان اینکه به دلیل عدم تحقق حذف عوارض، صادرات متوقف شده است، افزود: در حال حاضر به ازای صادرات هر کیلوگرم تخم مرغ ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عوارض صادراتی دریافت می شود که با توجه به افزایش هزینه تمام شده تولید، صادرات به صرفه نیست و قدرت رقابت نیز با دیگر کشورها را از دست داده ایم.  

وی اظهار کرد: تولیدکنندگان و تجار با اتکا به وعده ای عمل نشده مسئولان حدود ۱ هزار تن تخم مرغ را راهی کشورهای همسایه کردند و اکنون مجبور به پرداخت عوارض و تحمل زیان هستند.

کاشانی معتقد است؛ اگر مشکل صادرات مازاد تولید مرتفع نشود، صنعت مرغ تخمگذار به زودی با کاهش تولید مواجه خواهد شد.

وی اظهار کرد: به دلیل افت بازار مصرف و مازاد تولید هم اکنون مرغداران هر کیلوگرم تخم مرغ را حدود۵۰ درصد زیر قیمت تمام شده تولید می فروشند که تهدید جدی برای ادامه تولید است. 

کاشانی قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ را ۴۵ هزار تومان و قیمت خرید هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری از مرغداران را ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان اعلام کرد. 

وی همچنین از بد عهدی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در تحویل نهاده های خوراک دام به مرغدارانی که قبل از تغییر نرخ ارز از ترجیحی به نیمایی اقدام به خرید و پرداخت بهای نهاده ها کردن بودند، خبر داد. 

وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی فقط به مرغداران مرغ تخمگذار ۱۵۰ هزار تن نهاده های خوراک دام بر اساس نرخ ارز ترجیحی بدهکار است.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن تاخیر در رفع موانع صادرات را در مقطع زمانی کنونی را به معنی تحمیل زیان بیشتر به مرغداران دانست.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *