اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

اقتصاد آنلاین- سپیده قاسمی،  فضل خرم، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری ایران، با تاکید بر اینکه با توجه به افزایش قیمت نهاده های خوراک دام و تشدید خشکسالی نرخ خرید تضمینی دام از عشایر نیازمند اصلاح بود، افزود: روز گذشته در نشست مشترک بین مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های مربوطه، پیشنهادها برای تعیین قیمت جدید خرید تضمینی دام از عشایر و روستائیان در سال جدید ارائه شد.

وی ادامه داد: در این جلسه برای خرید هر کیلوگرم بره زنده نر پرواری از عشایر و روستائیان، قیمت ۱۴۰ هزار تومان و برای خرید هر کیلوگرم گوساله زنده نر پرواری قیمت ۱۱۳ هزار تومان پیشنهاد شد.

خرم با بیان اینکه بره و گوساله خریداری شده باید از نظر وزنی در محدوده خاصی قرار داشته باشند، اظهار کرد: سال گذشته فقط بره‌هایی که ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم وزن داشتند خریداری می‌شدند، وزن گوساله‌ها نیز می‌بایست ۴۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم می بود، احتمال امسال نیز محدودیت وزنی اجرا خواهد شد.

وی یادآور شد: قیمت های عنوان شده پیشنهادی بوده و تصمیم نهایی درباره قیمت قطعی برای خرید تضمینی دام از عشایر و روستائیان توسط ستاد تنظیم بازار تعیین و ابلاغ می شود. 

خرم با بیان اینکه در ازای بخشی از بهای دام خریداری شده از عشایر و روستائیان، امکان دریافت نهاده های خوراک دام وجود دارد، افزود: سال گذشته به ازای هر کیلوگرم دام مقدار مشخصی جو به دامدار تحویل داده می شد که بخشی از ارزش دام را در بر می گرفت.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری ایران، زمان اجرای قیمت جدید برای خرید تضمینی دام از عشایر و روستائیان را پس از ابلاغ توسط ستاد تنظیم بازار عنوان کرد که به احتمال بسیار در هفته آیند خواهد بود.

خرم با توجه به تشدید خشکسالی و نبود مراتع کافی برای تعلیف دام های عشایر ابراز امیداوری کرد که، طرح خرید تضمینی با تعیین قیمت مناسب و بدون مانع اجرا شود تا عشایر و روستائیان کشور با مشکلات کمتری در نگهداری دام های خود در سالجاری مواجه شوند.

گفتنی است، طرح خرید تضمینی دام مازاد عشایر و روستایی در دولت قبل در سال ۹۹ با هدف حمایت از تولیدکنندگان و حذف دلالان و واسطه‌های غیرضرور تصویب شد. در پائیز سال ۱۴۰۰ با روی کار آمدن دولت سیزدهم جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، در نامه‌ای به معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام کشور، جزئیات اجرای این طرح را که در شورای قیمت گذاری، تصویب شده بود را ابلاغ کرد.

در مصوبه آبان که تا پایان سال ۱۴۰۰ اعتبار داشت، قیمت خرید بره زنده نر پرواری به ازای هر کیلوگرم ۶۲ هزار تومان تعیین شده بود که ۵۳ هزار تومان آن نقد و مابقی در قالب خوراک دام آماده به دامدار پرداخت می‌شد. در این طرح، به منظور توجه به کیفیت، سلامت غذایی و حفظ دام‌های مولد، فقط بره‌هایی که ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم وزن دارند خریداری می‌شد.

همچنین قیمت خرید گوساله زنده نر پرواری نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ به ازای هر کیلوگرم ۵۹ هزار تومان تعیین شده بود که ۵۰ هزار تومان آن نقد و مابقی در قالب خوراک دام آماده پرداخت می‌شد. وزن گوساله‌ها نیز می‌بایست ۴۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم می بود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *