اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، « سید جواد ساداتی‌نژاد » در ارتباط زنده با بخش خبری شبکه خبر سیما با اعلام آغاز مانور سراسری نظارت و بازرسی کالاهای اساسی در سراسر کشور افزود: نظارت بر کالاهای حوزه کشاورزی از جمله لبنیات، حبوبات، برنج‌های وارداتی، شکر و روغن انجام می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی رسانه را بازوی مهمی در حوزه نظارت دانست و اظهارداشت: شرکت‌ ها در حال حاضر قیمت‌ ها را بر اساس تعرفه چهار مورد اعلام شده توسط رسانه رعایت می‌کنند و به صورت روزانه بر آن نظارت می‌شود.

وی یادآور شد: گزارشی در صدا و سیما در خصوص اقلامی غیر از این اقلام رایج منتشر کرد که بلافاصله کارخانه احضار و مذاکرات و توضیحات لازم رو ارائه داد و برای جبران نیز چند روز کالاها را با نرخ پایین‌تر از قیمت مصوب عرضه کرد.

ساداتی نژاد درباره تشدید، استمرار نظارت و بازرسی ها در کل زنجیره تامین گفت: در این مانور سراسری چهار هزار نفر در کشور کار تشدید، استمرار نظارت و بازرسی‌ها را در کل زنجیره تامین بر عهده دارند.

وی با بیان این که از بسیج اصناف و بسیج وزارت جهادکشاورزی نیز در این مانور استفاده شده است، افزود: در بخشی از مردمی‌ سازی یارانه‌ ها کنترل و نظارت بر بازار است و ما اعتقاد داریم که باید از حلقه اول زنجیره به خصوص کارخانه‌ ها این کار را انجام دهیم که بحث نظارت به خوبی انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که گزارش‌های مردمی اعلام شده نیز از حلقه اول زنجیره تامین مورد بررسی قرار می‌دهیم، تصریح کرد: سازمان تعزیرات حکومتی هم در این طرح با توجه به ضوابط جدید و اختیارات در این بخش می‌تواند با اعمال جریمه‌ها تسلط بیشتری در بازار داشته باشد و بر قیمت‌های بازار بررسی انجام دهند.

وی اظهارداشت: نظارت مردمی پایدار کننده نظارت‌های ما است؛ مردم می‌توانند در سامانه ۱۲۴ تخلفات را گزارش کنند و در این خصوص بازرسان نظارت می‌کنند و تعزیرات هم در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

ساداتی نژاد درباره برنج گفت: در سال زراعی گذشته به دلیل خشکسالی کاهش تولید برنج ایرانی داشتیم و به دلیل عرضه پایین قیمت در بازار افزایش پیدا کرد، البته بخشی از آن هم سودجویی هایی بود که منجر به افزایش قیمت شد.

وی با بیان اینکه در فصل برداشت هستیم و قیمت برنج تعدیل خواهد شد: ما امسال در واردات برنج خارجی هیچ محدودیتی نداریم و تنوع و کیفیت در واردات برنج خارجی افزایش پیدا کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر واردات برنج توسط بخش خصوصی و شرکت بازرگانی دولتی که سبب تعدیل قیمت خواهد شد، افزود: بالغ بر ۵۰ هزار هکتار تولید قراردادی برنج توسط شرکت بازرگانی دولتی انجام شده که موجب شرایط پایدارتر در این زمینه خواهد شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *