اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

اقتصاد آنلاین – سپیده قاسمی؛ محمد صادق حسنی، مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور، در گفتگو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه تا نیمه ماه جاری ۵۰ هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شده است، اظهار کرد: خرید توسط بخش خصوصی یعنی کارخانه های چای و دولت انجام می شود که ۹۰ درصد برگ خریداری شده درجه یک و ۱۰ درصد درجه ۲ بوده است.

وی ادامه داد: بهای برگ سبز خریداری شده ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است که از این میزان ۳۵۰ میلیارد تومان معادل ۷۸ درصد آن به چایکاران پرداخت شده است.

حسنی با تاکید بر اینکه پرداخت ها نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد، افزود: از ۳۵۰ میلیارد تومان پرداختی ها ۲۶۰ میلیارد تومان توسط کارخانه ها و ۹۰ میلیارد تومان توسط دولت در زمان کوتاهی پرداخت شده که تقریبا در سال های اخیر کم سابقه بوده است.

به گفته وی؛ با توجه به شرایط آب و هوایی و تشدید خشکسالی، کاهش تولید برگ سبز چای اتفاق افتاده است که دست کم ۷ تا ۱۰ درصد است، در صورت ادامه کم آبی و کاهش بارندگی در تیر ماه کاهش بیشتر  تولید نیز اتفاق خواهد افتاد.

حسنی در خصوص پیش بینی وضعیت قیمت چای داخلی در بازار در سالجاری، اظهار کرد: قیمت چای سالجاری برای مصرف کننده نسبت به سال گذشته افزایشی تا ۷۰ درصد خواهد داشت که آن را نتیجه افزایش هزینه های تولید دانست.

حسنی با اشاره به مشکلات اخیر کارخانه های چای در تامین سوخت، اظهار کرد: مشکل تامین سوخت گاز موجب توقف کار تعداد زیادی از کارخانه های چای و‌ ایجاد مشکلات برای آن ها شد.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۹۷ مصوبه ای ابلاغ شد که برخی مشاغل از زیر مجموعه وزارت صنعت جدا و به وزارت جهادکشاورزی بروند، از جمله آن ها کارخانه های چای بود.

حسنی گفت: در پی این ابلاغیه تعدادی از کارخانه های چای اقدام به این کار کردند اما، با توجه به اینکه اجباری وجود نداشت ۸۰ درصد کارخانه ها سربازدند.

وی توضیح داد: در حال حاضر کارخانه های که اقدام به اجرای ابلاغیه نکرده اند با افزایش ۵ برابری هزینه گاز مصرفی رو به رو شده اند که توان پرداخت آن را نداشته و منجر به تعطیلی آن ها شد.

حسنی اظهار کرد: این کارخانه ها با مراجعه به سازمان گاز با این پاسخ مواجه شده اند که امکان اجرای ابلاغیه سال ۹۷ وجود ندارد.

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور، تعیین تکلیف این کارخانه ها را منوط به تصمیم شرکت ملی گاز عنوان کرد.

حسنی از شرکت ملی گاز درخواست کرد که هر چه سریع تر وضعیت این کارخانه ها را تعیین تکلیف کند و اجازه تعطیلی آن ها را ندهند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *