اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، میر اسلام تیموری، در پاسخ به اینکه چرا قیمت محصولات لبنی پس از «اصلاح یارانه ها» افزایش چند باره داشته است؟ گفت: قیمت گذاری ۴ قلم محصول لبنی را ستاد تنظیم بازار بر اساس نرخ جدید شیر خام انجام داده و شرکت لبنی و یا فروشنده ای نمی تواند از این قیمت ها تخطی کند.

پس از اجرای اصلاح یارانه ها در ۲۰ اردیبهشت، دولت قیمت های جدیدی برای لبنیات، روغن، مرغ و تخم مرغ اعلام کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی افزود: بقیه محصولات لبنی هم بر اساس آیین نامه قیمت های تولید داخل، توسط شرکت های لبنی و بر پایه هزینه های تولید قیمت گذاری می شود.

وی افزود: قیمت شیر خام از کیلویی به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته که همین یک قلم ۷۰ درصد در هزینه تولید لبنیات موثر است، بقیه عوامل تولید هم از جمله دستمزد رشد کرده است و شرکت های لبنی متناسب با این هزینه ها قیمت گذاری می کنند.

*سازمان حمایت گرانفروشی های بی دلیل لبنیات را رسیدگی می کند 

تیموری در پاسخ به اینکه برخی از شرکت های لبنی از ۲۰ اردیبهشت تاکنون سه بار قیمت های خود را تغییر داده اند، گفت: سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده مسئول رسیدگی به تخلفات احتمالی است و اگر افزایش قیمت های بی مورد گزارش شود آنها رسیدگی خواهند کرد.

وی ادامه داد: زمانی که به سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده گزارش می شود آنها از شرکت های مربوطه، آنالیز هزینه ها را می خواهند و پس از بررسی تصمیم می گیرند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی پیشنهادداد: از آنجایی که کشور در تولید محصولات لبنی خودکفا است، دولت اجازه دهد قیمت گذاری دستوری لغو شده و عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند که قطعا نتیجه بهتری نسبت به الان خواهیم داشت.

 گزارش از صدا و سیما پخش شد که یک شرکت لبنی از ۲۵ اریبهشت تاکنون قیمت ماست را از ۵۳ هزار به ۸۵ هزار تومان افزایش داده است و یک شرکت لبنی دیگر ماست را از ۷۵ هزار به ۹۰ هزار رسانده و یک شرکت دیگر طی این مدت سه بار قیمت خود را تغییر داده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *