اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ میراسلام تیموری، عضو هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، با اعلام این مطلب ادامه داد: همچنین پیش بینی ما این است با اصلاح یارانه ها قیمت محصولات لبنی تا ۸۰ درصد افزایش پیدا کند.

تیموری عمده دلایل پیش بینی این میزان افزایش قیمت را تاثیر افزایش ۹۵ درصدی قیمت مصوب خرید شیرخام از دامدارن و افزایش ۵۷ درصدی حقوق و دستمزد عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه به رغم افزایش قیمت‌ها می توان از کاهش مصرف در دهک‌های پایین جامعه جلوگیری کرد، گفت: صنایع لبنی طرحی را ارائه داده است که بر اساس آن با اختصاص ماهانه ۷۵ هزار تومان از کالابرگ های ۴۰۰ و ۳۰۰ هزار تومانی، سرانه شیر ۸ دهک کم درآمد جامعه تا ۸۰ کیلوگرم افزایش پیدا می کند.

تیموری یادآور شد: در حال حاضر میزان سرانه مصرف دهک های پایین جامعه حداکثر ۴۰ کیلوگرم است که رقم بسیار پایینی بوده و سلامت این قشر از جامعه را تهدید می کند.

مقصران تاخیر در تحویل نهاده‌های خوارک دام چه کسانی هستند؟

در ادامه این نشست، احمد مقدسی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، شرایط دامداران برای تامین نهاده های خوراک دام را نامطلوب توصیف کرد و گفت: در شرایطی قیمت نهاده های خوراک دام در بازار آزاد به شدت افزایش یافته و با کمبود عرضه مواجه هستیم، سهمیه دولتی نهاده های دامداران از فروردین ماه تحویل داده نشده است.

وی ادامه داد: عدم تحویل سهمیه نهاده های خوراک دام دولتی دامداران در حالی است که، پول آن پرداخت شده و دامداران به دلیل کمبود نقدینگی در تامین نهاده‌ها از بازار آزاد با مشکل جدی مواجه هستند.

مقدسی شرکت‌های که پول از دامداران دریافت اما، سهمیه نهاده های خوراک دام دامدران را تحویل نداده اند را شرکت‌های زیر مجموع سازمان تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی امور دام کشور عنوان کرد.

وی تصریح کرد: هر چند گفته می شود دلیل این تاخیر عدم تخصیص ارز برای واردات است، اما پس از چند ماه از پرداخت دامداران و همچنین نیاز فوری آن ها به خوراک دام برای تعلف دام هایشان، این بهانه قابل پذیرش نیست.

مقدسی تاکید کرد: دامداران مهمترین حلقه تولید شیر و لبنیات در کشور هستند و تدوام مشکلات آن ها در تعلف دام‌هایشان می تواند تامین شیر و لبنیات مورد نیاز در کشور را با اختلال مواجه کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *