اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  فارس، احمد مقدسی امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی شیر اعلام کرد که پس از اصلاح یارانه‌ها نیاز به نقدینگی در گاوداری‌ها افزایش یافته است. از سوی دیگر دولت مطالبات نهاده یارانه‌ای آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌ هنوز نداده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران افزود: تا به امروز در ۵ استان بزرگ کشور و قطب تولید دام سنگین ۳۵ هزار تن جو طلب دارند که وزارت جهاد کشاورزی پرداخت نکرده است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی قبل از اینکه مطالبات تولیدکنندگان را‌‌‌‌‌‌‌‌ پرداخت کند، ۱۰ روز آخر اردیبهشت خوراک دام را‌‌‌‌‌‌‌‌ با نرخ نیمایی در سامانه بازارگاه عرضه کرد.

*جذب ۱۱۰ میلیارد تومان از اعتبار حمایتی دولت از تولید کننده

مقدسی با بیان اینکه دامداران به دلیل بروکراسی‌های اداری هنوز نتوانسته‌اند از اعتبار ۲۰ هزار میلیارد تومانی که برای تامین خوراک دام و طیور قرار بود در قالب تسهیلات داده شود استفاده کنند، گفت: تاکنون ۱۱۰۰ میلیارد تومان از سوی گاوداران استفاده شده و بقیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ نتوانستند استفاده کنند.

به گفته مقدسی؛ نهاده‌ای که در سامانه بازارگاه عرضه می‌شود باید ۵۰ درصد آن به صورت نقد از سوی دامداران پرداخت شود و با توجه به بالا رفتن حجم نقدینگی موردنیاز از توان بسیاری از گاوداران خارج است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران اضافه کرد: طرح اصلاح یارانه‌ها فعلا نوپاست و نمی توان زود قضاوت کرد اما اگر دولت اقدامات مقابله‌ای برای خطرات احتمالی نداشته باشد، تولید آسیب می‌بیند.

وی در پاسخ به سؤالی  مبنی بر اینکه چرا بهره‌وری در بخش تولید را‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش نمی‌دهید و ۴۰ سال است که همچنان وابسته به دام هلشتاین هستید، گفت: میزان تولید شیر دام‌ها در کشور مطابق با میانگین کشورهای اروپایی است و مشکلی از نظر میزان تولید وجود ندارد.

مقدسی همچنین تصریح کرد: یکی از شرکت‌های متعلق به سازمان تعاون روستایی پول نهاده دامداران را‌‌‌‌‌‌‌‌ در فروردین گرفته و هنوز به آنها تحویل نداده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *