اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

اقتصاد آنلاین – سپیده قاسمی؛ در پایان هفته گذشته علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت: “بنا بر پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با تصویب هیئت دولت قیمت خرید تضمینی گندم کشاورزان عزیز هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان تعیین شد. دولت علاوه بر مبلغ ۱۱ هزار و پانصد تومان قیمت گندم، هزار و پانصد تومان برای بخشی از هزینه‌های کود و بذر و ۲ هزار تومان نیز جایزه تحویل گندم برای کشاورزان عزیز تصویب کرد”.

این اقدام سخنگوی دولت از دو منظر مورد انتقاد شدید کارشناسان قرار گرفت، اولین اینکه، اعلام قیمت از سوی سخنگوی دولت وجاهت قانونی ندارد چرا که مطابق با آخرین اصلاحیه قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی بر عهده شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی کشور است. به عبارت دیگر، طبق قانون فقط شورا حق تعیین و اعلام قیمت را دارد.

دیگر اینکه، این قانون به صراحت عنوان می‌کند که، شورا موظف است با در نظر گرفتن این معیار‌ها، یک قیمت مشخص را تعیین و اعلام کند. این در حالی است که، سخنگوی دولت با به کار بردن عناوینی مانند مبلغی برای “جایزه تحویل گندم ” و “هزینه‌های کود و بذر”، چند نرخی قیمت گندم را به بازار القا کرده است.

این انتقادها موجب شد، امروز شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی کشور به فوریت تشکیل جلسه دهد تا وظایف قانونی خود را در قبال کشاورزان انجام دهد و قیمت نهایی خرید تضمینی گندم را تعیین و اعلام کند.

اما طبق اعلام قاسم پیشه‌ور، رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران، به اقتصاد آنلاین؛ جلسه شورا بدون نتیجه پایان یافته است.

وی تصریح کرد: اعضای شورا در خصوص قیمت نهایی خرید تضمینی گندم به توافق نرسیدند.

به گفته پیشه ور؛ قرار بر این شد قیمت خرید تضمینی گندم بار دیگر کارشناسی شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ایران درباره زمان اعلام  قیمت نهایی خرید تضمینی گندم گفت: اعلام قیمت نهایی به چهارشنبه هفته جاری موکول شده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *