اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

عباس عرب مازار، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی:

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر به رسمیت نشناختن بازار غیررسمی ارز، درباره علت تشکیل مرکز مبادله ارز و طلا توضیح داد.

محمد حسین حسینی – در دومین روز از سی و یکمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی و به میزبانی مرکز همایش‌های بانک مرکزی، نشست تحلیلی «الزامات کارکرد موثر مرکز مبادله ارز و طلا در راستای تقویت حکمرانی سیاست‌های پولی» برگزار شد.

به گزارش اگروفودز، در بخشی از این نشست، عباس عرب مازار، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در پاسخ به سوالی درباره چرایی شکل‌گیری مرکز مبادله ارز و طلا گفت: «در شرایط کنونی، ذخایر ارزی یک امر مهم برای کشور است، زیرا صنایع بخش عمده‌ای از صنایع کشور، مواد اولیه خود را از این محل وارد می‌کنند. در این بین، تامین نرخ ارز که یک لنگر اسمی هم هست، یکی از متغیرهای اصلی اقتصاد کشور است.»

وی ادامه داد: «با توجه به کاهش منابع ارزی دولت و تشدید تحریم‌ها، مشکلات دو چندان شد و بنابراین آنچه که خارج از چهارچوب‌های تعیین شده در حال خرید و فروش است، چه از نظر من و چه از نظر علم اقتصاد بازار قانونی محسوب نمی‌شود. برخی این نوع بازار را با نام‌های مختلفی مثل بازار موازی، بازار غیررسمی یا بازار غیر قانونی عنوان می‌کنند.»

این کارشناس همچنین توضیح داد: «بازاری که خریداران، فروشندگان، نحوه تعیین قیمت، نحوه انجام مبادلات، ضوابط و مقررات و ساختار آن مشخص نیست، از نظر اقتصاد بازار محسوب نمی‌شود و هر خرید و فروشی را نمی‌توان به عنوان بازار در نظر گرفت.»

وی خاطرنشان کرد: «بدون یک بازار ساختاریافته و یک مدیریت هوشمند برای این بازار، نمیتوان هیچگونه اثرگذاری یا سیاست‌گذاری بر روی آن داشت. به همین دلیل بانک مرکزی دست به تاسیس مرکز مبادله ارز و طلا زد.»

برای مطالعه بیشتر، صفحه اقتصاد کلان در اگروفودز را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *