اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

تولید یک ابزار وارداتی صنایع معدنی توسط محققان کشور

مهندسان یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه ولی عصر رفسنجان به دانش فنی ساخت آستر آسیاهای صنایع معدنی که یک محصول وارداتی بود، دست یافتند و عمر مفید آنها را به یک سال رساندند.

به گزارش اگروفودز، امیرحسین صراف‌پور از محققان تیم تحقیق و توسعه این شرکت محصول تولیدی این شرکت را آسترهای ترکیبی لاستیک-فلز دانست و گفت: ویژگی‌های اصلی این آسترها این است که خواص آسترهای تمام لاستیکی و خواص آسترهای تماما فلزی را به صورت توأمان دارند.

وی افزود: این آسترهای ترکیبی از نظر خواص ضد سایش مشابه آسترهای فلزی و از نظر وزن و سهولت نصب مشابه آسترهای لاستیکی است، ولی جنبه دیگر این دستاورد، طراحی و بهینه‌سازی طراحی هندسه آستر است که توانستیم در کشور توسعه دهیم.

صراف‌پور ساخت و طراحی این آستر را از روش‌های شبیه‌سازی عنوان کرد و یادآور شد: آسترهای ترکیبی تولیدشده از دو بخش «لاستیک ضد سایش» و «فولاد ضد سایش» تشکیل شده است که این دو بخش با استفاده از روش‌ آماده‌سازی سطحی، لاستیک به فلز چسبانده شده و استحکام چسبندگی این دو لایه بسیار بالا است و این امر تضمین می‌کند که در طول عمر آستر به هیچ عنوان لاستیک از فلز کنده نشود.

این محقق اضافه کرد: یکی از فرآیندهای مهم تولید این نوع آسترها تضمین چسبندگی لاستیک به آستر بود که خوشبختانه در تست‌های میدانی که در آسیای بال‌میل مجتمع مس سرچشمه انجام شد و آستر به مدت یک سال در این بخش کارایی داشت.

این محقق آسترهای ترکیبی تولید شده را دارای کاربرد در صنایع معدنی دانست و اظهار کرد: سنگ معدن که وارد آسیاهای شرکت‌های مس و فولاد می‌شود، به همراه گلوله‌های فلزی در آسیا به چرخش می‌افتند و با این چرخش و حرکت گلوله‌ها، سنگ معدن خرد می‌شود و در خروجی آن ذرات سنگ آهن به ابعاد ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرون به دست می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه این آسیا، وظیفه خردایش را بر عهده دارد، خاطر نشان کرد: این آسترها نیز وظیفه دارند تا از جداره آسیا در برابر پوسیدگی و عوامل ساینده نگهداری کنند.

به گفته وی، عمر مفید این آسترها یک سال است، ‌در حالی که عمر مفید آسترهای لاستیکی ۵ تا ۶ ماه برآورد می‌شود.

صراف‌پور با بیان اینکه این نوع آسترها از کشورهایی چون سوئد به صورت محدود وارد می‌شدند، گفت: به دلیل شرایط ارزی واردات این محصول به کشور قطع شده است و توانستیم نمونه آن را در کشور توسعه دهیم، با این تفاوت که عمر مفید آسترهای ما یک سال است.

 

منبع :

ايسنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *