اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی

استاندارد اجباری ۱۰۳ برای تولید نان کامل/ هر استان یک الی ۳ کارخانه تولید آرد کامل گندم

۰۹ / ۰۳ / ۱۴۰۳ –
۱۴:۳۲:۴۸

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال‌ها وزارت جهاد کشاورزی به دنبال اصلاح استانداردهای آرد گندم بود، گفت: نهایتا شهریور ماه سال گذشته، کمیسیون اصل ۹۰ در راستای اصلاح استاندارد ۱۰۳ آرد و کاهش سبوس‌گیری و جوانه از گندم مواردی را مصوب کرد.

به گزارش خبرنگار اگروفودز، سهراب سهرابی، مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی اظهارداشت: کمیسیون اصل ۹۰ با جمع‌آوری افراد ذیصلاح پس از بررسی‌های لازم، مصوباتی در جهت اصلاح استاندارد ۱۰۳ و در راستای کاهش درصد سبوس‌گیری از گندم انجام داد تا اصلاحات لازم در مورد آرد کامل انجام گیرد و نهایتا اینکه استاندارد ۱۰۳ به‌عنوان یک استاندارد ملی و اجباری برای آرد باشد که در آن درصد سبوس‌گیری از گندم مشخص و جوانه گندم نیز در آرد نهایی باقی بماند.

وی افزود: هدف اصلاح شرایط فعلی است که طی آن بخش زیادی از سبوس و همچنین جوانه گندم در فرآیند تولید آرد از آن جدا می‌شوند و در نهایت کیفیت و ارزش غذایی نان پائین می‌آید.

سهرابی گفت: در تولید آرد کامل، دیگر جوانه گندم از آن جدا نمی‌شود و حداکثر فقط ۴ درصد سبوس از گندم جدا می‌شود تا بدین شکل آرد کاملی تولید شود که نان نهایی حاصل از آن، حاوی مقادیر بیشتری از مواد مغذی و ویتامین‌ها باشد که برای سلامتی افراد جامعه بسیار مفید است.

وی توضیح داد: متاسفانه در فرهنگ عمومی جامعه ایران، هرچه نان سفیدتر باشد، تمایل به استفاده از آن بیشتر است؛ در صورتی‌که در چنین نانی سبوس‌گیری و جداسازی جوانه گندم بیشتر انجام شده و ارزش غذایی نان به مراتب پائین‌تر می‌آید و برعکس اگر در آرد گندم سبوس و جوانه گندم وجود داشته باشد، نان کامل‌تری به‌دست خواهد آمد و فواید زیادی برای سلامتی افراد جامعه خواهد داشت. اما متاسفانه عموم افراد در جامعه از این موضوع اطلاع کافی ندارند.

هر استان یک الی ۳ کارخانه آرد کامل

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی گفت: بر اساس پیگیری‌ها و مصوبات انجام شده، مقرر شد که در هر استان یک الی ۳ کارخانه آرد کامل ایجاد شود و به تبع آن نانوایی‌هایی که از آرد کامل نان تولید می‌کنند نیز راه‌اندازی شوند.

سهرابی افزود: در این میان استان مرکزی به‌عنوان استان پیشرو در این زمینه اقدام کرده و برخی استان‌های دیگر مانند اصفهان و قم نیز اقدامات خوبی برای تولید و ترویج نان کامل انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: استان مرکزی که بیشترین نان کامل را تولید می‌کند، تنها ۷ درصد از کل نان تولیدی از آرد کامل گندم را در برمی گیرد و هنوز ۹۷ درصد از نان تولیدی در این استان از آرد معمولی است و در بقیه مناطق کشور هم که متاسفانه اصلا وضعیت مناسبی ندارد و لازم است که توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشیم تا جامعه را به سمت استفاده از نان کامل سوق دهیم.

کیفیت مناسب گندم داخلی

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به کیفیت مناسب گندم تولیدی در داخل کشور، گفت: طبق تحقیق و گزارش مرکز پژوهش‌های غلات شرکت بازرگانی دولتی ایران و بررسی ۲۲ هزار نمونه از گندم‌های تولید داخل را بررسی کرد که در برخی شاخصه‌ها مانند میزان پروتئین ۱۲/۳۸ درصد؛ میزان گلوتن مرطوب ۲۸/۰۵ درصد و گلوتن ایندکس ۴۰/۷۳ درصد است که گندم‌های وارداتی نیز چنین وضعیتی دارند و مشخص نیست چرا برخی افراد گندم داخلی را زیر سوال می‌برند.

سهرابی اضافه کرد: مرکز شیمی غلات موسسه تحقیقات اصلاح بذر و نهال نیز چنین تحقیقی انجام داده و به نتایج مشابه دست پیدا کرده است که حاکی از کیفیت مناسب گندم‌های تولید داخل کشور دارد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *