اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

کاهش ۵۰ درصدی تعهدات ارزی برای صادرات مرکبات و برنج مازندران اجرایی شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران گفت: تعهدات ارزی برای رونق بازار فروش و صادرات محصولات کشاورزی از جمله برنج و مرکبات تا ۵۰ درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ حسن خیریانپور افزود: استانداری و جهاد کشاورزی مازندران برای حمایت از صادرات مرکبات و برنج در شرایط کنونی ۵۰ درصد تعهد ارزی را در ستاد تنظیم بازار کاهش دادند تا صادرکنندگان با انگیزه بیشتری در این حوزه گام بردارند.

وی ادامه داد: در کنار کاهش تعهدات ارزی، خرید تضمینی برنج و مرکبات با همراهی شرکت‌های تعاون روستایی در دستور کار است تا با اجرای این طرح برای فروش این محصولات کشاورزی استان اقدامات جدی تری صورت گیرد.

معافیت۵۰ درصدی تعرفه تعهدات ارزی برای صادرات مرکبات و برنج ویژه صادرکنندگان در پی سفر بیست و هشتم مهر ماه گذشته وزیر جهاد کشاورزی به مازندران در جهت حمایت از تولید کنندگان در ستاد تنظیم بازار تصویب شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران تصریح کرد: دولت برای تامین بازار فروش برنج شالیکاران برنامه جدی دارد چراکه در آذرماه ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد برنج تولیدی سال از استان خارج شده بود ،اما این رقم اکنون به ۳۰ درصد هم نمی‌رسد.

خیریانپور با بیان این که، در بحث خرید مرکبات هم مشکلاتی در استان وجود دارد که باید در سطح ملی برای گره گشایی از مشکلات اقدام شود، گفت: اکنون صادرات کنندگان کیوی استان هم حاضر به صادر کردن کیوی به کشور هند نیستند چراکه سال گذشته به دلیل مشکلاتی که به وجود آمد صادرکنندگان کیوی را از کشاورز حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان خریدند اما در نهایت به دلیل انجام نشدن صادرات حدود سه هزار تومان به واحدهای فرآوری فروختند.

به گزارش ایرنا، طبق آمار جهاد کشاورزی هر ساله ۲۱۰ تا ۲۳۰ هزار هکتار شالیزارهای مازندران بسته به شرایط سال آبی زیر کشت قرار می گیرد و از این سطح بیشتر از یک میلیون تن برنج سفید برداشت می شود که نیاز بیش از ۴۰ درصدی کشور را پوشش می دهد.

مازندران ۱۱۲ هزار هکتار باغ مرکبات دارد که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ارقام بارده است. همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰ هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر کشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

برداشت مرکبات مازندران با ارقام زودرس نارنگی از ۱۵ شهریور آغاز شد و اکنون باغداران مشغول برداشت پرتقال هستند که ۷۰ درصد سطح باغات مرکبات استان را تشکیل می دهد.

پیش بینی می شود امسال در مجموع بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن مرکبات در مازندران برداشت شود.

مازندران با دارا بودن ۱.۵ درصد از اراضی کشور و ۲.۵ درصد اراضی کشاورزی کشور سالانه بیش از هفت میلیون و ۵۰۰هزار تن محصولات کشاورزی تولید می کند که ۱۰ درصد ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *