اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

نائب رئیس انجمن ارگانیک: ۱۵ تا ۲۰ درصد محصولات ارگانیک کشور صادر می‌شود

صدرالدین نیاورانی گفت: نزدیک ۸۰ درصد تولید محصولات ارگانیک ما داخل کشور به فروش می رسد و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد صادر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، نیاورانی نائب رئیس انجمن ارگانیک ایران در برنامه رادیویی به سوالات زیر در حوزه محصولات ارگانیک پاسخ داد. آیا می‌توانیم ادعا کنیم در کشورمان محصولات ارگانیک تولید می‌کنیم و کشورمان در این زمینه در چه جایگاهی قرار دارد؟

نیاورانی: درخصوص محصولات ارگانیک ما تقریبا تا ۱۱ سال پیش جایگاهی را در رنکینگ جهانی نداشتیم، الان جزو ۳۵ کشور اول در تولید و فروش محصولات ارگانیک هستیم. خوشبختانه ما محصولات بسیار ارگانیکی داشتیم که به صورت ذاتا ارگانیک بوده و به علت نداشتن امکانات تائیدیه‌های مجاز این‌ها بصورت غیرارگانیک فروخته می‌شده و کشورمان آن بهره وری خاص را از این محصولات نمی‌کرده مثل انجیر استهبان، پسته وحشی که در جنگل‌های سرخس خراسان شمالی است و محصولات دیگری که بصورت صمغ‌های گیاهی داشتیم.

در ده سال گذشته تلاش‌هایی که از طرف انجمن ارگانیک ایران و وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و مسئولان ذی ربط شده، فعلا به جایگاه خوبی رسیدیم، ولی باید بسیار از این جایگاه بالاتر رویم و کشورمان جایگاه بالاتری را در دنیا دارد.

چه مقدار از محصولات ارگانیک وارد بازار داخل کشور می‌شود و آیا ما صادرات محصولات ارگانیک هم داریم؟

نیاورانی : نزدیک ۸۰ درصد تولید محصولات ارگانیک ما داخل کشور فروخته می‌شود، بین ۱۵-۲۰ درصد صادر می‌شود.

 با تغییراتی که در کار واردات و صادرات می دهیم و قوانین جدیدی که داشته باشیم می‌توانیم دست به محصولات ارگانیک بسیار بیشتری بزنیم. ما میوه جاتی داریم که می‌توانیم آب آن‌ها را برای آب میوه ارگانیک استفاده کنیم، ولی چون باید افزودنی شکر داشته باشد و ما در داخل کشور تولید شکر ارگانیک نداریم می‌توانیم با واردات شکر ارگانیک بیش از ۳۵ نوع محصول ارگانیک دیگر تولید کنیم که هم صادر شود و هم هزینه واردات را جبران کند و هم خودش برای مصرف داخل کشورمان و انواع و اقسام افرادی که باید از محصولات ارگانیک استفاده کنند مورد مصرف قرار بگیرد.

مراکز فروش محصولات ارگانیک متفاوت است با فروشگاه‌های دیگر؟ آیا جا‌های مشخصی برای این موضوع در نظر گرفته شده است؟

 نیاورانی: فروشگاه‌های ارگانیک مشخص است و در سردرشان نوشته شده و تائیدیه انجمن ارگانیک را دارند جا‌هایی که تائیدیه انجمن ارگانیک را دارند مورد تائید ما است و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم بخش‌هایی را به محصولات ارگانیک اختصاص دادند که آن هم محصولاتی که تائیدیه دارند و تائیدیه گواهی آزمایشگاه‌های بین المللی را دارند مورد تائید ما هستند که مردم می‌توانند استفاده کنند.

 از آقای شاکری شنیدیم که برای این که متوجه شویم یک محصول ارگانیک است باید درخواست گواهی آن محصول را از فروشنده بگیریم، اما آیا برچسب خاصی روی بسته بندی وجود دارد برای این موضوع در نظرگرفته شده است؟

 نیاورانی : بله انجمن ارگانیک خودش علامت خاصی را دارد که رویش نوشته شده انجمن ارگانیک و یک طرح گندم سبزرنگ است که وقتی زده می‌شود یعنی انجمن تمامی آن مدارک بین المللی را از آن محصول گرفته چک کرده و مراحل مختلف را دیده و تائید کرده در آن مرحله این گواهی را صادر کردند که این کالا به عنوان ارگانیک قابل فروش است، من موضوعی را کوتاه توضیح دهم.

وقتی ما راجع به ارگانیک بودن یک محصول تائیدیه می‌دهیم با این فرض می‌دهیم که خدای نکرده بیماری که ممکن است که سرطان داشته باشد و دارویی شیمیایی مصرف می‌کند مثل یک کودک، مثل یک شخصی که در معرض شیمی درمانی است آن می‌خواهد از این محصول استفاده کند و هیچ ماده شیمیایی وارد بدنش نشود که فعل و انفعالات دیگری دهد و خدای نکرده باعث شود که این شخص به سلامتش آسیب بخورد، ما با این دیدگاه نگاه می‌کنیم به مسئله ارگانیک به همین خاطر شما مطمئن باشید آن چیزی که تائیدیه داشته باشد حتما همه جوانبش رعایت شده است.

 چون شرایط تولید محصولات ارگانیک مشکل است، آیا می‌شود گفت که محصولاتی که تولید شده بیشتر گواهی شده و سالم هستند تا ارگانیک؟

 نیاورانی: خیر محصولاتی که تولید شده و ارگانیک هستند ۱۰۰ درصد ارگانیک هستند، محصول سالم روند دیگری دارد و راه دیگری دارد و کار دیگری دارد و اصلا ما این‌ها را با هم قاطی نمی‌کنیم، چون این‌ها برای بیماران استفاده می‌شود.

با چه چالش‌هایی در موضوع محصولات ارگانیک و محدودیت‌هایی مواجه هستید؟

نیاورانی نائب: ما همکاری بیشتر وزارت جهاد کشاورزی را می‌خواهیم، این کار یک کار ملی است یک کاری که برای بخش خصوصی یا دولتی باشیم نیست، همکاری نزدیک‌تر اداره استاندارد ایران و همکاری مردم را می‌خواهیم که در رابطه با ارگانیک حساسیت خاصی داشته باشند و هر محصولی را به عنوان ارگانیک نخرند.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *