اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

عضو اتاق بازرگانی تهران: ریشه‌های بازگشت آرامش به بازار مرغ

احمدرضا فرشچیان می‌گوید کاهش حضور دستوری دولت در صنعت مرغ و عمل به خواسته فعالان اقتصادی، عاملی برای کاهش التهابات و بازگشت آرامش نسبی به بازار بوده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایسنا؛ احمدرضا فرشچیان اظهار کرد: ما در بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، بارها اعلام کرده‌ایم که وقتی نقش دولت در تصدی گری اقتصادی کاهش پیدا کرده و بازار بر اساس واقعیت‌های خود حرکت کند، می‌توان انتظار داشت که شرایط چه به نفع تولیدکننده و چه به نفع مصرف کننده تغییر وضعیت پیدا کند. در واقع آنچه که در ماه‌های گذشته در بازار مرغ دیده شده، نشانه‌ای از جنبه‌های مثبت این رویکرد است.

وی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته، میزان التهابات بازار مرغ به حداقل رسیده است، بیان کرد: این در حالی است که دولت صرفا نقش خود در تامین ارز نهاده‌های دامی را کنار گذاشت اما همین اصلاح باعث شد که ماادیگر مشکلاتی مانند کمبود مرغ در بازار، تغییر جدی قیمت‌ها در کوتاه مدت و نگرانی‌های جامعه را نداشته باشیم و امروز حتی می‌توان گفت که ما مازاد بر نیاز داخلی نیز مرغ تولید می‌کنیم.

عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که آیا کاهش قدرت خرید نیز در رسیدن به این مازاد تولید نقش داشته؟ گفت: قطعا همین طور است و البته این موضوع به شرایط اقتصادی ما باز می‌گردد. در کنار آن ما با یک اصلاح الگوی مصرف نیز مواجه بوده‌ایم و در کنار هم قرار گرفتن این شرایط همراه با بهبود شرایط تولید با کاهش نقش دولت باعث رسیدن به این عملکرد شده است.

فرشچیان درباره امکان صادرات مرغ ایرانی نیز تصریح کرد: ما تا چند سال قبل صادرکننده مرغ بوده‌ایم و قطعا در این حوزه هم تجربه کافی وجود دارد و هم ظرفیت‌های خوبی داریم. با این وجود اما دولت باید تکلیف صادرکنندگان را روشن کند. یعنی این طور نباشد که صادرکننده سرمایه‌گذاری کرده، تولید کند و وقتی قصد صادرات داشت ناگهان با ممنوعیت مواجه شود. اینکه ما هر چند ماه یک بار سیاست صادراتی را تغییر دهیم قطعا به ضرر توان صادراتی ما تمام خواهد شد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *