اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رئیس سازمان دامپزشکی: مرغ‌های بالای دو کیلوگرم از بازار خارج خواهند شد/ سلامت مردم خط قرمز سازمان دامپزشکی است+ویدیو

دکتر سید محمد آقامیری می‌گوید: محصولات پروتئینی با منشا خام دامی در چهار رده معمولی یا عادی، خوب، عالی و ممتاز رتبه‌بندی می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی “اگروفودز”، دکتر سید محمد آقامیری در نشست مشترک مدیران سازمان دامپزشکی کشور با انجمن‌ها و تشکل‌های فعال در حوزه صنعت گوشت بسته‌بندی و فرآورده‌های خام دامی در خصوص تفاهم نامه‌ای که بین این سازمان با انجمن صنعت گوشت بسته‌بندی و فرآورده‌های پروتئینی صورت پذیرفت، گفت: امروز یک تصمیم ارزشمند و مهم در جهت ارتقای کیفیت محصولات پروتئینی و در پی آن سلامت جامعه عملی شد که اعتقاد همه جانبه سازمان دامپزشکی به تشکل‌ها می‌باشد تا جایی که این سازمان بخشی از وظایف خود را به تشکل‌ها واگذار می‌کند به نحوی که پیش ممیزی واحدها و مراکز تولید و توزیع فرآورده‌های خام دامی توسط این انجمن‌ها صورت خواهد پذیرفت.

وی افزود: آرزو داریم این اقدام توسط تشکل‌ها به نحو مطلوب صورت بگیرد تا به عنوان یک تجربه خوب در تاریخ ثبت شود و بتوانیم آن را بسط داده و در بقیه حوزه‌ها نیز از ظرفیت تشکل‌ها استفاده کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی افزود: اعتقاد داریم که بهترین مجموعه‌ای که می‌تواند در کنار سازمان دامپزشکی باشد، نماینده‌های تشکل‌ها هستند، تشکل‌هایی که به نمایندگی از اعضای خود، مشکلات صنف خود را در یک مقطع بالاتر و در رده‌های تصمیم گیری سازمان پیگیری می‌کنند تا بتوانند مشکلات را حل کنند.

دکتر آقامیری ادامه داد: سازمان دامپزشکی از ابتدا بر این عقیده بود که دستورالعمل‌هایی که برای توسعه بخش خصوصی مزاحمت ایجاد می‌کند را اصلاح کرده و بازنگری کند و بر اساس مبانی علمی معتبر و عنصر قانونی بتوانیم دستورالعمل‌های جدیدی را تدوین کنیم تا از تولید و بخش خصوصی حمایت شود و نگاه سازمان تنها بخش بهداشتی و نظارتی نباشد و کاری به تولید نداشته باشیم. بلکه به عنوان یک مشاور بهداشتی رایگان در کنار تولید هستیم چه برای توسعه و چه برای تغییر در نوع محصولاتشان و مشکلاتی که سازمان به صورت‌های مختلف باید آن را حل کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اولین اقدامی که سازمان دامپزشکی طی بخشنامه‌ی اخیر خود انجام داد، رفع ممنوعیت قطعه‌بندی در مراکز کشتارگاهی و مراکز مجاز بسته‌بندی بود که با بخشنامه‌های جدید این موضوع رفع شده است. در مقابل آن ممنوعیت قطعه‌بندی در واحدهای عرضه و مغازه‌های سطح شهر است که آخرین اخطار سازمان دامپزشکی است و با آنها برخورد خواهد شد. مگر اینکه مجوز قطعه‌بندی را در آن واحدهای عرضه دریافت کرده باشند و این مجوز مستلزم استخدام مسئول فنی و بهداشتی است.

وی ادامه داد: خط قرمز سازمان دامپزشکی سلامت مردم است. این مسئله برای سازمان بسیار مهم است.

دکترآقامیری افزود: نکته بعدی که به آن اهتمام ویژه داریم این است که من بعد تمامی رستوران‌ها و هتل‌ها الزام دارند که از محصولات پروتئینی و قطعه‌بندی با شناسنامه استفاده کنند. چنانچه در هر رستوران و مرکزی محصول بدون شناسنامه دیده شود آن محصول ضبط خواهد شد و با متخلفین برابر با ضوابط سازمان عمل خواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: یکی دیگر از اقدامات سازمان دامپزشکی کل کشور، در راستای ارتقای سطح بهداشت جامعه برای نوسازی ناوگان حمل و نقل با حفظ زنجیره سرد است که در این راستا با خودروسازان مذاکراتی صورت گرفته که با تحقق این امر ضمن ارتقای بهداشت، حداقل برای ده هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.

دکترآقامیری گفت: تفاهمنامه‌ای که با انجمن صنعت گوشت بسته‌بندی و محصولات پروتئینی داشتیم، باعث پیش ممیزی مراکز عرضه و تولید و کشتارگاه‌ها توسط این انجمن و براساس چک لیست‌های سازمان در دوره‌های سه ماهه خواهد بود و خود سازمان نیز شش ماه یکبار ممیزی را تکرار خواهد کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی افزود: با این کار دو هدف بزرگ دنبال می‌شود، هدف اول این است که مراکز تولید و عرضه محصولات پروتئینی و با منشا خام دامی رتبه‌بندی می‌شوند، هدف دوم نیز این است که خود محصول را در چهار رده محصول معمولی یا عادی، محصول خوب، محصول عالی و محصول ممتاز رتبه‌بندی می‌کند تا مصرف کننده بداند که محصول خوب و یا عادی می‌خرد، آگاه باشد که محصول با کیفیت‌تر و ممتاز هم وجود دارد. در حقیقت این کار یک روشنگری برای مصرف کننده خواهد بود که بداند چه محصولی مصرف می‌کند. این رتبه‌بندی مبتنی بر رتبه‌بندی آن مرکز عرضه است. یعنی بخشی از رتبه‌بندی محصولات پروتئینی با منشا خام دامی متاثر از رتبه‌بندی آن مرکز تولیدی، عرضه و یا کشتارگاهی است.

دکتر آقامیری بیان کرد: نکته دیگر بحث بازنگری دستورالعمل‌های ارتقای کیفی و بهداشتی سازمان دامپزشکی است که این دستورالعمل‌ها به زودی به همه مراکز مربوطه ابلاغ خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: این رتبه‌بندی اولین اقدام سازمان دامپزشکی بود. درمرحله بعدی بحث رتبه‌بندی تولید و بسته‌بندی تخم مرغ است که مصرف کنندگان بتوانند بهترین محصولات را استفاده کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی در ادامه افزود: سازمان دامپزشکی اقدام در ترویج مصرف مرغ هایی با سن و وزن مشخص است که به اصطلاح مرغ سایز خواهد کرد، در این زمینه دستورالعملی را تهیه و ابلاغ خواهیم کرد که این مرغ از نظر بهداشتی و اقتصادی به سود مصرف کنندگان خواهد بود.

آقامیری ادامه داد: اگر این دستورالعمل اجرا شود وزن بالاتر از مرغ سایز وارد شرکت‌های قطعه‌بندی خواهد شده و اجازه ورود به بازار نخواهد داشت.

وی افزود: حداکثر وزن مورد نظر سازمان دامپزشکی زیر دو کیلوگرم خواهد بود و وزن‌هایی بالاتر از این مقدار از چرخه عرضه خارج و وارد شرکت‌های قطعه‌بندی خواهد شد.

برای مشاهده این ویدیو روی دکمه پلی در کادر زیر بزنید

برای مشاهده ویدیوهای صنایع غذایی در پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی به بخش چند رسانه ای مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *