اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

آغاز سال جدید میلادی با رشد قیمت‌های جهانی/دو عاملی که قیمت امسال کالاهای اساسی را تعیین می کند

آغاز سال جدید میلادی با رشد قیمت ها آغاز شد در این میان دو عاملی وجود دارد که قیمت کالاهای اساسی را در سال جاری بیشتر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از فارس، روند افزایشی قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی در سال نو میلادی هم ادامه دارد و  افزایش‌های جدیدی را تجربه می‌کند به طوری که رکوردهای جدیدی را ثبت کرده‌ است.  بر اساس گزارش بلومبرگ قیمت دانه‌های روغنی در این میان پیشتاز است. در آخرین روز کاری این هفته، سویا بیش از ۲۱ دلار افزایش قیمت داشت.

هر بوشل سویا به قیمت ۱۴۹۲ دلار و ۵۰ سنت عرضه شد که نسبت به روز قبل ۱٫۴۸ درصد رشد داشت. سایر دانه‌های روغنی هم رشد قابل توجهی داشتند به طوری که کانولا افزایش ۳٫۶ دلار را ثبت کرد.

رشد قیمت کالاهای اساسی محدود به دانه‌های روغنی نبود بلکه خوراک دام که طی سال گذشته افزایش‌های زیادی داشت در آغاز سال نو هم روند افزایشی به خود گرفته به طوری که ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود رشد ۱٫۲۵ دلار را در یک روز ثبت کرد.

افزایش قیمت کالاهای اساسی تحت تأثیر دو عامل مهم شیوع کرونا طی دو سال گذشته و پس از آن جنگ روسیه و اوکراین در سال گذشته ادامه یافت. سال ۲۰۲۲ پایان خوبی برای کالاهای اساسی نداشت اما انتظار می‌رفت که در سال جدید میلادی با بهبود نسبی وضعیت کرونا در جهان و همچنین امیدواری به فروکش آتش جنگ بین روسیه و اوکراین قیمت‌ها کاهشی شود.

باید در ادامه دید که آیا عوامل دیگری نظیر افزایش تولید در بازارهای جهانی و همچنین بهبود زنجیره عرضه در بازارها به کاهش نسبی قیمت‌ها خواهد انجامید؟‌

فائو گزارش داده که کشاورزی سال جاری با چالش‌های مهمی از قبیل تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین، اختلال زنجیره عرضه، سیاست‌های سختگیرانه کشورها در محدود کردن صادرات کالاهای اساسی و مهمتر از همه تورم نهاده ها مواجه است که هزینه های تولید را افزایش خواهد داد و این عاملی است که می تواند محصولات تولیدی با قیمت گرانتری به بازار عرضه شود.

اما عامل دیگری هم وجود دارد که می تواند قیمت را کاهشی کند و آن کاهش رشد اقتصاد جهانی است صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی در سال جاری را کمتر از سال گذشته اعلام کرده و پیش بینی کرده که خیلی از کشورها از جمله انگلیس و روسیه وارد رکود اقتصاد می شوند به آن تأکید دارند مفهوم آن این است که تقاضا برای کالاهای اساسی تا حدودی کاهش می شود و مانع از افزایش بیشتر قیمت ها خواهد شد.

بنابراین بازار کالاهای اساسی در سال جاری تحت تأثیر دو کشش کاهش رشد اقتصادی و کاهش تقاضا و نیز تاثیر تورم بر گرانی کالا خواهد شد و باید دید که تاثیر کدام یک بیشتر خواهد شد و قیمت کالاهای اساسی تا کجا پیش خواهد رفت.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: فارس

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *