اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

آغاز واگذاری زمین های پرورش میگو با پیش بینی اشتغال ۱۶۰۰ نفر در استان بوشهر

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت: در اجرای مصوبه‌ سفر استانی رئیس جمهور واگذاری یکهزار و ۳۷۰ هکتار زمین پرورش میگو با پیش بینی سرمایه‌گذاری سه هزارو ۶۵۰ میلیارد تومان و اشتغال یکهزارو ۶۰۰ نفر در این استان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا، علی باستین افزود: فراخوان ۷۰۰ هکتار از این زمین‌ها مربوط به سایت پرورش میگو در شمال شهر دیلم با حجم سرمایه گذاری یکهزار و ۴۵۰ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۹۰۰ نفر انجام شده است.

وی اضافه کرد: همچنین عملیاتی کردن سایت پرورش میگوی شیف غربی در شهر بوشهر به مساحت ۶۷۰ هکتار و با حجم سرمایه‌گذاری ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۷۰۰ نفر از جمله دیگر مصوبه‌های سفر هیات دولت به این استان بود.

باستین با بیان اینکه این طرح باید در مدت ۱۸ ماه اجرایی شود، اظهار کرد: در زمان حاضر کار ثبت تعاونی‌ها، گرفتن موافقت اصولی و واگذاری زمین در دست اجراست

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار بوشهر گفت: براساس استعداد سنجی و ارزیابی‌ها علاوه بر سایت های فعال موجود ۶ هزار و ۵۴۰ هکتار اراضی مستعد پرورش میگو در این استان شناسایی شده و قرار است در قالب سایت‌های جدید راه اندازی شود.

وی یادآور شد: از دهه ۷۰ همزمان با آغاز پروسه پرورش میگو تاکنون ۱۳ هزارو ۴۰ هکتار زمین مناسب برای این صنعت در استان بوشهر شناسایی که از این میزان ۶ هزار و ۵۴۰ هکتار مربوط به یکسال اخیر است و پیش بینی می‌شود با اهتمام دستگاه‌های اجرایی مسئول، زیرساخت‌ها فراهم و واگذاری به مردم برای توسعه صنعت آبزی پروری در استان انجام شود.

باستین با اشاره به افزایش تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر گفت: با توسعه زیرساخت‌ها و استفاده از فناوری‌ها تولید میگوی پرورشی استان بوشهر درسال جاری به ۳۹ هزار تن رسید که نسبت به تولید ۲۸هزارو ۶۰۰ تن سال گذشته ۳۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

آغاز تولید ۱۶ مزرعه پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر

معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار بوشهر گفت: همچنین ۱۶مزرعه پرورش ماهی در قفس دریایی با سرمایه گذاری بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان و پیش بینی تولید ۱۰ هزار تن از سوی بخش خصوصی راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: همچنین افزون براین مجوز راه اندازی ۶۵ هزار تن مزرعه پرورش ماهی در قفس از شیلات ایران برای استان بوشهر گرفته شده که راه اندازی بخش عمده ای از آنها آغاز شده است.

راه اندازی هشت مجتمع پرورش آبزیان ماهی و میگو

به گفته باستین راه اندازی هشت مجتمع پرورش آبزیان ماهی و میگو با هدف ایجاد اشتغال در ۵۸ روستای مرزی در استان بوشهر از جمله برنامه های این استان برای رونق تولید و ایجاد اشتغال به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: این مجتمع‌ها شامل ۲۵۰ هکتاری حصار دیلم، ۳۸۸ هکتاری جزیره شمالی، ۳۰۰ هکتاری رود شور شمالی، ۷۵ هکتاری جبرانی دیر، ۱۵۰ هکتاری دلوار، ۷۸ هکتاری زیارت دشتی، ۱۲۳ هکتاری جنوب دیلم و ۲۰۰ هکتاری جزیره شیف است.

باستین یادآور شد: یکی از نکات ارزشمند حوزه آبزی پروری توجه به اشتغال روستایی در این بخش است که پیش بینی می‌شود با این سرمایه گذاری‌ها زمینه ایجاد اشتغال جدید برای ۱۱ هزار نفر فراهم می‌شود این درحالی است که کل اشتغال ایجاد شده تا پیش از این در حوزه آبزی پروری در استان تنها هفت هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد راه‌اندازی شهرک زیست فناوری دریایی در دلوار یکی دیگر از اولویت‌های اقتصادی استان بوشهر است که زیرساخت‌های لازم برای اجرا کامل این طرح مهیا شده و انتظار می‌رود با بهره برداری از این واحد استفاده از دانش و خلاقیت در اجرای طرح‌های دریا محور استان بوشهر محقق می شود.

اخذ مجوز و مشوق‌های سرمایه‌گذاری برای استان بوشهر در دست پیگیری است

باستین با اشاره به سفر دور دوم استانی قریب الوقوع رئیس جمهور به استان بوشهر گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده تلاش می‌شود از این فرصت برای صدور مجوزها و مشوق‌هایی در حوزه های اقتصادی، تجاری و بانکی برای حضور فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ و متوسط این استان استفاده شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر افزود: برای سفر رئیس‌جمهور در سه بخش برنامه‌هایی تدوین شده که شامل آغاز عملیات اجرایی و یا افتتاح طرح‌هایی برای افزایش رفاه و معیشت مردم است.

باستین گفت: برای فعال‌سازی روستاهای مرزی و افزایش معیشت و ایجاد اشتغال در این روستاها، طرح اقتصاد معشیت مناطق مرزی به عنوان یکی از مصوبه های دولت در دستور کار است تا بتوانیم کسب و کار مناطق مرزی را رونق دهیم.

وی اظهار کرد: زمینه سازی برای حضور فعالان اقتصادی بویژه سرمایه گذاران، شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها در سطح کشور است که امیدواریم با انعقاد تفاهم نامه هایی زمینه حضور این شرکت‌ها در استان بوشهر فراهم شود.

باستین با اشاره به افتتاح ۵۹ پروژه در بخش‌های مختلف اقتصادی در دهه فجر امسال گفت: این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری چهار هزار میلیارد تومان و برآورد اشتغال یکهزار و ۲۰۳ نفر افتتاح می‌شوند.

وی یادآور شد: پیش از این نیز در هفته دولت امسال ۳۹ طرح اقتصادی با سرمایه گذاری یکهزار ۱۱۸ میلیارد تومان و اشتغال چهار هزار و ۵۱۳ نفر افتتاح و عملیات اجرایی ۵۴ طرح اقتصادی با سرمایه‌گذاری ۱۷ هزار میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۹ هزار و ۵۰۰ نفر آغاز شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر افزود: همچنین عملیات اجرایی هفت پروژه پتروشیمی با سرمایه گذاری ۵.۴۴ میلیارد دلار با اشتغال ۲ هزار ۸۰۰ نفر در هفته دولت سال جاری آغاز شد.

سرویس خبری: استان ها

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *