اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

نایب رئیس شورای ملی زعفران: صادرات زعفران به ۲۶۳ تن می رسد

غلامرضا میری گفت: برآوردها حاکی از آن است که با رفع موانع صادراتی، میزان صادرات تا پایان سال به ۲۶۳ تن برسد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامرضا میری از رشد ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: نرخ کنونی هرکیلو زعفران دسته ۲۷ میلیون تومان، زعفران سرگل ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان، زعفران پوشال ۳۲ تا ۳۳ میلیون تومان و زعفران نگین ۳۲ تا ۳۶ میلیون تومان است.

او قیمت زعفران را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: با توجه به مدیریت بازار زعفران توسط کشاورزان و محدودیت عرضه، قیمت زعفران دچار نوسان شده است.

میری با بیان اینکه صادرات کماکان در حال انجام است، گفت: بنابر آمار کاهش صادرات زعفران نسبت به سال قبل به ۴۰ درصد هم رسیده بود که تا حدودی این‌موضوع جبران شد و اکنون این‌کاهش به مرز ۱۷ درصد رسیده است و همواره پیش بینی می شود که با رفع موانع صادراتی، این کاهش صادرات در بهمن و اسفند جبران شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: برآوردها حاکی از آن است که با رفع موانع صادراتی، میزان صادرات به مشابه سال قبل معادل ۲۶۳ تن برسد، چنانچه این موانع رفع نشود، کاهش صادرات خواهیم داشت. اما درصدی نمی توان اعلام کرد.

او می‌گوید: با توجه به اختلاف سامانه ارز نیما با بازار آزاد برای رفع موانع صادراتی پیشنهاداتی مبنی بر تسهیل روان سازی دولت برای صادرات زعفران داده ایم، هرچند صادرکننده باید ارز را وارد کشور کند. همچنین پیشنهاد دوم ما آن است که برای هرکیلو زعفران صادراتی، درصدی تعیین شود.

میری گفت: اگر مسئولان وزارت جهاد پیشنهادات ما را اجرا کنند، دیگر شاهد قاچاق زعفران نخواهیم بود چرا که هم اکنون میزان کسری صادرات از طریق قاچاقچیان خارج می شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *