اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

دلیل افزایش قیمت گندم در بازار جهانی

به خاطر نگرانی‌ها نسبت به چالش‌های پیش رو در برداشت گندم در اوکراین در سایه ادامه درگیری نظامی در این کشور، قیمت این محصول کشاورزی در بازار جهانی افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از راشاتودی، بسیاری از رسانه‌ها به نقل از کارگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که طی روزهای اخیر به خاطر نگرانی‌ها نسبت به چالش‌های پیش روی برداشت گندم در اوکراین، قیمت این ماده غذایی به بالاترین میزان در دو ماه گذشته رسیده است.

در بورس کالای شیکاگو هر بوشل گندم با قیمت بیش از ۸ دلار به فروش رسیده که بالاترین میزان از ۲۳ نوامبر سال گذشته تاکنون به شمار می‌رود. اگرچه در معاملات شب گذشته قیمت گندم کمی کاهش یافت، اما همچنان در بالاترین سطوح سال جاری قرار دارد.

روند افزایش قیمت گندم از روز جمعه آغاز شد و دلیل آن هم آغاز دور جدید حملات روسیه به اوکراین و نگرانی‌های مرتبط با تبعات آن اعلام شده است.

معامله‌گران بازار گندم هشدار داده‌اند در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که همین حالا روند صادرات گندم اوکراین بیش از ۳۰ درصد نسبت به دوران پیش از جنگ در این کشور پایین آمده، خسارت به زیرساخت‌های اوکراین یا شدت گرفتن جنگ می‌تواند روند صادرات گندم این کشور را بدتر از این کند.

مارک پولووی، یکی از مقامات ارشد موسسه آرچر، می‌گوید: گندم بیشترین تأثیر را در میان کالاها از درگیری نظامی در اوکراین داشته؛ چراکه این درگیری می‌تواند به کاهش صادرات گندم اوکراین و پایین آمدن کاشت آن برای سال جاری منجر شده و از سوی دیگر این تنش می‌تواند به اعمال تحریم‌های بیشتری علیه روسیه نیز منجر شود. خود روسیه هم یکی از تولید کنندگان بزرگ گندم در بازار جهانی است.

سرویس خبری: بین الملل

منبع: راشاتودی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *