اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران: علت گرانی موز و پیاز، نوسان نرخ ارز و افزایش صادرات است

اسدالله کارگر گفت: در هفته های اخیر موز به دلیل نوسان نرخ ارز و پیاز به دلیل کاهش تولید در فصل زمستان و افزایش صادرات، در صدر جدول افزایش قیمت میوه و صیفی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ اسدلله کارگر درباره وضعیت بازار میوه افزود: بر اساس نرخ‌نامه عمده‌فروشی محصولات کشاورزی، در میدان میوه‌وتره‌بار از روز ۲۴ تا ۳۰ دی ماه امسال قیمت هر کیلوگرم موز اکوادور بین ۵۵ تا ۶۶ هزارتومان بوده است و موز هندی بین ۴۵ تا ۵۷ هزارتومان برحسب کیفیت به فروش رسید.

این مقام صنفی اظهارداشت: همچنین قیمت هر کیلوگرم پیاز زرد بین ۱۷ تا ۲۲ هزارتومان، پیازی شیری بین ۱۶ تا ۲۲ هزارتومان و پیاز قرمز بین ۱۸ تا ۲۶ هزارتومان است.

وی با بیان اینکه بخش عمده صیف‌جات کشور تولیدات تابستانی هستند اما برای تازه خوری در فصل زمستان در شهرهای جنوبی کشت می شوند، گفت: در فصل زمستان محصولاتی پُرتقاضا همچون پیاز، سیب زمینی، گوجه‌فرنگی و خیار برای مصرف تازه خوری در استان های جنوبی کشور کشت می شوند که البته در صورت کاهش دما، افزایش بارش ها و تاخیر در حمل و نقل، قیمت این محصولات افزایش می یابد.

کارگر اظهارداشت: البته به‌تازگی وزارت جهاد کشاورزی محصول پیاز را از هند وارد کرده است که هر کیلوگرم از آن با قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار عرضه خواهد شد.

وی تصریح‌کرد: درصورتی که وزارت جهاد کشاورزی این کالا را در اختیار میدان مرکزی میوه و سبزی تهران نیز قرار دهد، هر کیلوگرم از این محصول با نرخ ۱۵ هزارو ۸۰۰ تومان به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی افزود: طبق نرخ‌نامه عمده‌فروشی محصولات کشاورزی در میدان میوه‌وتره‌بار از روز ۲۴ تا ۳۰ دی ماه امسال قیمت هر کیلوگرم انار ساوه بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان، انار شیراز بین ۲۵ تا ۵۰ هزار تومان، انگور شاهرودی بین ۱۵ تا ۳۰ هزارتومان، بِه بین ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان، سیب لبنانی زرد بین ۱۵ تا ۴۰ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز بین ۱۵ تا ۳۵ هزار تومان و کیوی بین ۱۵ تا ۳۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم پرتقال تامسون شمال بین ۶ تا ۲۰ هزار تومان، پرتقال ناول جنوب بین ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان، پرتقال رسمی شمال بین ۶ تا ۱۵ هزارتومان، لیمو شیرین بین ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، نارنگی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان، نارنگی بندری بین ۲۰ تا ۵۰ هزارتومان، نارنگی تخم پاکستانی بین ۲۰ تا ۳۵ هزارتومان، نارنگی یافا بین ۱۰ تا ۲۵ هزارتومان ، نارنج بین هفت تا ۱۰ هزار تومان، لیموترش سنگی بین ۱۸ تا ۲۶ هزار تومان و گریپ فروت توسرخ بین هفت تا ۱۳ هزارتومان است.

کارگر گفت: نرخ هر کیلوگرم موز اکاوادور بین ۵۵ تا ۶۶ هزارتومان و موز هندی بین ۴۵ تا ۵۷ هزارتومان و هر کارتن آناناس بین ۸۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان است.

وی افزود: قیمت هر کیلوگرم خیار گلخانه‌ای بین ۱۴ تا ۲۶ هزار تومان، خیار رویال بین ۱۰ تا ۱۷ هزارتومان، گوجه‌فرنگی بوته‌رس بین هشت تا ۱۴ هزار تومان، سیب‌زمینی بین ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان، پیاز قرمز بین ۱۸ تا ۲۶ هزار تومان، پیاز زرد بین ۱۷ تا ۲۲ هزارتومان، پیاز شیری بین ۱۶ تا ۲۲ هزار تومان و هندوانه بین پنج تا ۱۳ هزارتومان به فروش می‌رسد.

این مقام صنفی اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم لوبیاسبز بین ۲۰ تا ۳۴ هزار تومان، هویج بین ۶ تا ۱۰ هزار تومان، بادمجان دلمه‌ای بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، بادمجان قلمی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان، بادمجان گلخانه ای بین ۱۷ تا ۲۵ هزارتومان، چغندر بورش بین ۱۰ تا ۱۷ هزار تومان، سبزی جور بین ۱۰ تا ۱۷ هزار تومان، سبزی خوردن بین ۱۴ تا ۲۲ هزارتومان و سیر خشک بین ۳۰ تا ۵۵ هزار تومان به فروش می رسد.

به گفته کارگر، نرخ هر کیلوگرم کدوحلوایی بین هفت تا ۱۳ هزار تومان، کدو مسمایی بین هشت تا ۱۵ هزار تومان، فلفل تند ریز بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان، فلفل دلمه سبز بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان، فلفل دلمه رنگی بین ۲۵ تا ۷۰ هزار تومان، کلم بروکلی بین ۱۵ تا ۲۳ هزار تومان، کرفس بین سه تا ۶ هزار تومان، کاهو پیچ سالادی بین هشت تا ۱۲ هزار تومان، کاهو رسمی بین پنج تا ۱۲ هزار تومان، گل‌کلم بین پنج تا ۱۲ هزار تومان، شلغم بین هشت تا ۱۵ هزارتومان، کلم سفید بین سه تا پنج هزار تومان و کلم قرمز بین سه تا ۶ هزار تومان است.

بر اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، واردات انواع میوه به‌جز موز، آناناس، نارگیل و انبه همچنان ممنوع است.

با وجود نرخ‌نامه میدان میوه و تره‌بار تهران اما در بازار خرده فروشی سطح شهر قیمت هر کیلوگرم میوه و صیفی بیش از قیمت نرخ‌نامه مصوب به فروش می‌رسد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *