اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

آخرین مهلت ثبت نام محصولات جالیزی برای اخذ کد شناسه اعلام شد

سازمان حفظ نباتات کشور، درباره آخرین مهلت ثبت نام محصولات باغی و جالیزی جهت اخذ کد شناسه در سامانه سماک اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از سازمان حفظ نباتات؛ شرط عرضه محصولات کشاورزی به بازارهای داخلی و خارجی مورد تأیید سازمان حفظ نباتات کشور، داشتن کد شناسه (QR code) از سامانه سماک است.

در اطلاعیه سازمان حفظ نباتات بر ضرورت تسریع در ثبت نام و درخواست دریافت کد شناسه همه بهره برداران واحدهای تولیدی (باغات، مزارع و گلخانه‌ها) تاکید شده است و عدم ثبت نام به موقع در سامانه سماک با رعایت الزامات اعلام شده سبب عدم اخذ گواهی ارتقای سلامت می شود. از آخر شهریورماه ۱۴۰۲ محصولات مذکور مورد تأیید این سازمان قرار نگرفته و داشتن شماره شناسه (QR code) سماک برای محصولات صادراتی شرط لازم بوده و در صورت نداشتن این کد از تاریخ مذکور از صادرات محصولات فاقد (QR code) سماک جلوگیری خواهد شد.

با توجه به اینکه مرحله داشت باغات و مصرف سموم و کودهای شیمیایی حداقل از اواسط اسفند ماه شروع می‌شود لذا بدینوسیله اعلام می‌دارد آخرین مهلت ثبت نام برای محصولات باغی (کیوی، انگور سیب، درختی، خرما، مرکبات، پسته، انار) که در سامانه بارگذاری شده تا ۱۵ اسفند امسال تعیین شده است و تا این تاریخ باید قرارداد متقاضی و مسئول فنی منعقد و در سامانه بارگذاری شده باشد و بعد از این تاریخ ثبت نام در سامانه سماک برای این محصولات در سال زراعی جاری امکان پذیر نخواهد بود.

تولید کنندگان محصولات جالیزی قبل از تاریخ کشت ملزم به ثبت نام در سامانه سماک هستند.

برای محصولات جالیزی (گلخانه‌ای –زراعی) چون زمان کشت در مناطق مختلف کشور متفاوت است، متقاضیان دریافت شماره شناسه (QR code) باید قبل از کشت در سامانه سماک ثبت نام کنند و تنها زمانی برای این محصولات کد شناسه صادر خواهد شد که حداقل دو ماه از تاریخ عقد قرارداد متقاضی و مسئول فنی گذشته باشد. همه تولید کنندگان محصولات جالیزی (خیار، گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل دلمه‌ای و کرفس) بارگذاری شده در سامانه ارتقای سلامت محصولات گیاهی بنا به زمان کشت منطقه خود بایستی طوری هماهنگی نمایند که به موقع در سامانه سماک ثبت نام و مراحل نظارت را به اتمام رساند و زمان حداقل اعلام شده را رعایت کرده باشند و در صورت عدم رعایت زمان اعلام شده صدور گواهی و شماره شناسه (QR code) سماک برای آنها امکان پذیر نخواهد بود.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *