اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

صادرات ۱۱۱ میلیون یورویی پسته ایران به اروپا در سال ۲۰۲۲

صادارت پسته ایران به اروپا در سال میلادی گذشته با افت ۴۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۱۱۱ میلیون یورو رسید.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورو استات) از صادرات ۱۱۱ میلیون یورویی پسته ایران به اروپا در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

صادرات پسته ایران به اروپا در این سال با افت ۴۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. ایران در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۹۲ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده بود. خشکسالی و در نتیجه کاهش تولید از جمله عوامل افت صادرات پسته ایران به اروپا در سال ۲۰۲۲ بوده است.

مغز پسته ایران بازار بهتری در اروپا دارد. درحالی که تنها ۴۳ میلیون یورو پسته ایران به اروپا در سال ۲۰۲۲ صادر شده است میزان صادرات مغز پسته ایران به اروپا در همین سال ۶۸ میلیون یورو بوده است.

آلمان بزرگ‌ترین مشتری پسته ایران در بازار اروپاست. از کل صادرات ۱۱۱ میلیون یورویی پسته ایران به اروپا ۷۵ میلیون یورو به مقصد آلمان بوده است.

ایران بعد از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ پسته به اروپا در سال میلادی گذشته بوده است. آمریکا در این سال ۷۵۶ میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده که این رقم با رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

چین ۶۳ میلیون یورو پسته از ایران وارد کرد

بر اساس این گزارش، آمارهای گمرک چین نیز نشان می‌دهد ایران در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶۳ میلیون یورو پسته به چین صادر کرده است.

واردات پسته چین در این سال کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. آمریکا در این سال ۲۰۸ میلیون یورو پسته به چین صادر کرده است که این رقم با کاهش ۵۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

صادرات پسته ایران به چین نیز در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۸۲ درصد کاهش داشته است. ایران پس از آمریکا دومین صادرکننده پسته به چین در سال ۲۰۲۲ بوده است.

بر این اساس مجموع صادرات پسته ایران به اروپا و چین در سال میلادی گذشته ۱۷۴ میلیون یورو برآورد شده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: یورو استات

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *