اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رشد ۵۵ درصدی صادرات زعفران در ۱۰ ماهه امسال

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد گفت: بنابر آمار در ۱۰ ماهه امسال ۱۷۸ تن زعفران صادر شد که نسبت به سال قبل ۵۵ درصد رشد را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، از وزارت جهاد کشاورزی؛ حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی در خصوص کشت و تولید زعفران در کشور گفت: در ۱۰ ماهه نخست امسال، ۱۷۸ تن زعفران به ارزش ۱۷۳ میلیون دلار صادر شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۵۵.۶۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گفته او، در سال ۱۴۰۰ سطح زیر کشت زعفران به ۱۲۱هزار و ۹۳۰ هکتار رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۹ سطح زیر کشت، افزایش ۶۸۰ هکتاری داشته است.

خرید حمایتی ۲۵ تن زعفران توسط سازمان تعاون روستایی ایران

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به طرح‌های حمایتی از زعفران‌کاران کشور اشاره کرد و گفت: امسال قیمت خرید حمایتی هر کیلوگرم زعفران نگین ۴۱۳.۵ میلیون ریال تعیین شد که حدود ۲۵ تن خرید توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران صورت گرفت و حدود ۷۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شد که این امر موجب افزایش تدریجی و متعادل شدن قیمت زعفران شد.

او افزود: پیرو تصویب‌نامه شورای قیمت‌گذاری، تدوین سند راهبردی توسعه زنجیره ارزش زعفران در مراحل نهایی قرار دارد.

زینلی همچنین از تدوین طرح صندوق ملی تخصصی زعفران پیرو تصویب‌نامه شورای قیمت‌گذاری توسط معاونت امور باغبانی خبر داد و گفت: پیرو این تصویب‌نامه، شرکت مادر تخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیز مکلف است نسبت به تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت زعفران با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در زنجیره ارزش زعفران اقدام کند، در این راستا در حال حاضر طرح صندوق ملی تخصصی زعفران توسط معاونت باغبانی با همکاری صندوق مادر تخصصی تدوین شده و به دنبال سهم دولت جهت عملیاتی کردن آن است.

مجری طرح گیاهان دارویی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در جهت مشارکت کشاورزان تولید کننده زعفران در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی نسبت به تامین یارانه سهم هر کشاورز (به ازای هر نفر یک میلیون ریال) در تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت زعفران، به میزان حداکثر ۲۰۰ میلیارد ریال از محل منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ اقدام و عملیاتی کرده است.

به گفته او، ردیف اعتباری یارانه سود تسهیلات تولید زعفران در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۲۸۵۰۰۰ میلیون ریال و ردیف اعتباری یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۲۵۶۵۰۰ میلیون ریال مصوب شده است.

این مقام مسئول گفت:از محل سفرهای استانی ریاست جمهوری مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال سهم دولت برای تاسیس صندوق ملی تخصصی زعفران به استان خراسان رضوی مصوب شده است.

زینلی به فرمایشات مقام معظم رهبری به منظور جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش زعفران اشاره کرد و گفت: در این راستا معاونت باغبانی، ساخت دستگاه‌های مکانیزه زعفران (جداساز کلاله، کاشت، داشت) و استخراج کروسین، پیکروکروسین و سافرانال از زعفران را پیگیری و حمایت کرده که توسط بخش خصوصی اجرایی شده است.

به گفته او، اکنون تعداد انبارهای بورس زعفران ۶ عدد با ظرفیت ۳۹ تن است.

مجری طرح گیاهان دارویی یادآور شد: تا پایان سال ۱۴۰۰ واحدهای فرآوری و بسته‌بندی زعفران ۳۲۶ واحد با ظرفیت ۵۹۶ تن بود که از این تعداد ۱۸۵ واحد به ظرفیت ۳۷۷.۵ تن مربوط به استان خراسان رضوی است که مازاد میزان تولید است.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *