اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

صدور مجوز جدید واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت/ قیمت گوشت باز هم کاهش می‌یابد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اخیرا مجوز واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت صادر شده است،‌ گفت: قیمت‌های فعلی گوشت کاذب است و قطعا کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از فارس، سیدمحمد آقامیری امروز در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما اعلام کرده بودید قیمت گوشت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان با انجام واردات کاهش می‌یابد، آیا این پیش‌بینی شما تحقق یافته است؟ اظهار داشت: آن زمان پیش‌بینی می‌شد حتی قیمت گوشت به ۶۰۰ هزار تومان هم برسد اما با تدبیرهای انجام شده قیمت‌ها کاهش یافته و پیش‌بینی ما این است که در ادامه کاهش بیشتری یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اخیرا مجوز واردات ۲۵۰ هزار تن گوشت صادر شده است گفت: علاوه بر این عرضه دام داخلی از اواسط بهمن بیشتر می‌شود و این‌ دو عامل قیمت‌های گوشت را بیشتر کاهش خواهد داد.

وی ادامه داد: قیمت‌های فعلی گوشت در بازار کاذب است و باید منتظر افت بیشتر قیمت‌ها در آینده باشیم.

به گفته آقامیری واردات بیشتر از کشورهای روسیه و برزیل انجام می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا با وجود گزارش بیماری جنون گاوی از برزیل واردات از این کشور ادامه دارد؟ گفت:‌ سازمان بهداشت جهانی دام یک منطقه‌ای از برزیل را اعلام کرد که گزارش دام مبتلا به جنون گاوی وجود داشته است و ما از این منطقه واردات انجام نمی‌دهیم و سازمان بهداشت جهانی دام بقیه نقاط را سالم اعلام کرده است.

آقامیری اظهار داشت:‌ نظارت بر قیمت‌ها با اینکه جزو اختیارات سازمان دامپزشکی کشور نیست اما به عنوان یک وظیفه انجام می‌شود. به طوری که در سال ۱۴۰۱ با نظارت دقیقی که روی قیمت مکمل‌های غذایی و افزودنی انجام شد ۳۵ درصد از خروج ارز از کشور انجام شد.

وی گفت:‌ سال قبل ۷ میلیون یورو واردات سه قلم مکمل غذایی و افزودنی انجام شده بود که امسال ۲٫۵ میلیون یورو با همان میزان واردات صرفه‌جویی شده است.

وی افزود: علت صرفه‌جویی نظارت دقیق بر قیمت‌ها بود با اشرافی که از قیمت‌های جهانی داشتیم اجازه ندادیم واردکننده با قیمت‌های بیشتری وارد کند.

وی در پاسخ به سوال دیگر در مورد اینکه اگر در سه قلم مکمل غذایی واردکنندگان می‌توانند ۲٫۵ میلیون یورو ارز بیشتری بگیرند پس در سایر کالاهای اساسی نظیر واردات گوشت، روغن، برنج و نهاده‌های دامی چنین فساد و رانتی می‌تواند وجود داشته باشد، آیا وزارت جهاد کشاورزی برنامه منسجمی برای کنترل خروج ارز دارد؟ گفت: برنامه ما این است که سال آینده به سایر نهاده‌های دامی هم نظارت کنیم و از جمله نظارت بر قیمت‌های دام و طیور، نظارت بر قیمت نهاده‌های دام و طیور و آبزیان هم جزو برنامه‌های اصلی است.

تشخیص نظارت و کنترل بهداشتی بر محصولات پروتئینی در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان

معاون وزیر جهاد کشاورزی از آغاز نظارت‌ها بر محصولات پروتئینی از ۱۳ اسفند ماه اشاره کرد و گفت: این نظارت‌ها تا پایان عیدفطر ادامه می‌یابد.

وی اضافه کرد: اتحادیه‌ها و کشتارگاه‌ها از ۱۷ فروردین باز هستند ناظرین شرعی هم حضور خواهند داشت.

به گفته وی،‌ سال گذشته ۷۰۰ تن گوشت مرغ و ۴۰ تن گوشت قرمز از چرخه مصرف مردم کنار گذاشته شدند که بخشی از آنها معدوم یا در بخش‌های صنعتی استفاده شدند.

وی در پاسخ به این گفته که شائبه‌هایی در مورد سلامت بهداشتی گوشت‌های وارداتی وجود داشت، گفت:‌ پروتکل‌های بهداشتی ما با کشورهای مبدأ بسیار دقیق و محکم است و هیچ وقت از آن عدول نمی‌کنیم ما حامی سلامت مردم هستیم و در گوشت‌های اخیر وارداتی هم هیچ مشکلی وجود نداشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا قبلا مواردی بوده که منطبق با پروتکل‌های بهداشتی تعریف شده سازمان دامپزشکی کشور نباشد؟ گفت: قبل از اینکه گوشت ترخیص شود ۲ تا ۳ آزمایش روی آن صورت می‌گیرد و در صورتی که پروتکل‌های سلامت را طی کنند اجازه ترخیص داده می‌شود و در گذشته موردی بوده که اجازه ترخیص مرغ را نداده‌ایم.

آقامیری از طرح جهاد دامپزشکی در ۲۸ استان خبر داد و گفت:‌ بر اساس این وا کسیناسیون، سمپایشی درمان دام‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود این طرح در یکسال گذشته در ۲۹۳ شهر انجام شد که ۱۲ میلیون دام و ۵٫۴ میلیون قطعه طیور ۱۰۰ درصد واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه برخی این اقدامات  راموازی‌کاری با بخش خصوصی و یا رقیب‌تراشی برای آنها می‌دانند گفت:‌این تفکر اشتباهی است زیرا برنامه سازمان افزایش سطح واکسیناسیون برای مقابله با بیماری‌ها است و از هر اقدامی در این راسته استفاده می‌کند ضمن اینکه اقداماتی که جهاد دامپزشکی انجام می‌دهد در مکان‌هایی است که معمولا بخش خصوصی دسترسی به آنها ندارند.

کاهش کانون بیماری‌های دام در کشور

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش کانون بیماری‌های دامی در کشور خبر داد و گفت: به عنوان نمونه بیماری سل در سال ۱۴۰۰ به میزان ۲۴۴ کانون داشت که این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۱۱۸ کانون کاهش یافته بیماری مشمشه در این مدت کاهش یافته از ۳۲ به ۲۲ کانون، تب برفکی از ۹۷ به ۲۱ و لمپی‌اسکن از ۱۵۳ به ۳۱ کانون کاهش یافته است در این میان بیماری بروسلوز افزایش یافته و از ۷۵ کانون به ۲۰۸ کانون رشد داشته است.

واکسن تب برفکی تا دو ماه دیگر به کشور می‌آید

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه اخیرا بیماری تب برفکی در کشور عراق دیده شده چه اقداماتی برای کنترل این بیماری انجام داده‌اید گفت: ابتدا مرزهای خود را با عراق بستیم به هر حال کامیون‌هایی که دام را از ایران به سمت عراق منتقل می‌کردند احتمال داشت موقع برگشتن مبتلا به ویروس شود و جمعیت دام کشور را درگیر کند در گام دوم استان‌هایی که در مرز بودند را کنترل کردیم استان‌های کرمانشاه، کردستان،‌آذربایجان غربی و خوزستان اجازه ورود و خروج دام متوقف شد.

وی ادامه داد: علاوه بر این به دنبال خرید واکسن تب برفکی هستیم که مناقصات آن ۲۸ اسفند برگزار می‌شود و تا دو ماه دیگر این واکسن به کشور می‌رسد.

آقامیری افزود: گزارشی تب برفکی در وان ترکیه هم وجود داشت که ترانزیت کالا به ترکیه را متوقف کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر با وزارت جهاد کشاورزی مکاتبه کردیم که ناظرین بهداشتی دوباره برقرار شود.

پیش از این ناظرین بهداشتی و شرعی در کشورهایی که از آنها گوشت وارد می‌کردیم مستقر بودند اما اخیرا ناظران بهداشتی در آنجا حضور ندارند اما ناظران شرعی به نظارت خود ادامه می‌دهند.

وی در پاسخ به به این سوال که‌ آیا محدودیت‌های تردد دام در این ۴ استان عاملی برای افزایش قیمت گوشت شده است گفت: این احتمال وجود دارد اما ما مسؤول سلامت دام هستیم و قیمت‌ها در بخش دیگری نظارت می‌شود.

فروش ساختمان سازمان دامپزشکی در قالب مصوبه مولد سازی سران قوا

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که بر اساس مصوبه مولدسازی دولت قرار است ساختمان دامپزشکی کشور به فروش برسد آیا آمادگی برای این تصمیم دارید گفت: ساختمانی را در جای دیگری دیده‌ایم و به محض فروش این ساختمان به ساختمان جدید منتقل خواهیم شد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: فارس

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *