اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

افزایش ۷۳ درصدی حجم صید ماهیان استخوانی/ رهاسازی ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی در دریا

مدیر دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات، میزان صید ماهیان استخوانی را ۶ هزار ۲۵۳ تن عنوان کرد و گفت: این عدد رشد ۷۳ درصدی صید ماهیان استخوانی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، از وزارت جهاد کشاورزی، رضا عباس پور نادری افزود: ماهی سفید گونه اقتصادی ترکیب صید ماهیان شمال است که حدود ۴۷ درصد صید این ماهی در فصل صید امسال افزایش پیدا کرده است.

مدیردفتر مدیریت امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به انواع گونه‌های ماهیان استخوانی که از دریای خزر صید می‌شوند، گفت: ماهی سفید، کفال و کپور نسبت قابل توجهی در ترکیب صید ماهیان استخوانی دارند. بنابراین افزایش صید در مازندران ۸۰ درصد، گیلان ۶۹ درصد و در گلستان ۳۴ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه فصل صید ماهیان استخوانی در ۳ استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان از مهر آغاز و تا ۱۵ فروردین ادامه دارد، افزود: شیوه بهره‌برداری از ماهیان استخوانی با استفاده از روش صید پره که ابزار صید ساحلی است، در غالب تعاونی‌های پره انجام‌ می‌شود؛ ۱۱۲ تعاونی پره در ۳ استان شمالی کشور فعالیت خود را دنبال می‌کنند.

عباس پور شرایط صید ماهیان استخوانی را برای صیادان مناسب توصیف کرد و افزود: صید امسال توجیه اقتصادی قابل قبولی برای صیادان داشت و متوسط صید در هر پره‌کشی نسبت به فصل صید سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

مدیر دفتر مدیریت امور صید و صیادی با اشاره به ترکیب گونه‌ای ماهیان استخوانی، تصریح کرد: ماهی سفید که گونه اقتصادی صید ماهیان شمال است حدود ۴۷ درصد افزایش داشت. همچنین شرایط برای صید کفال ماهیان مناسب و حدود ۱۴۲ درصد این ماهی افزایش صید را تجربه کرد.

عباس پور نادری با بیان اینکه اقدامات شایسته‌ای برای حفاظت از رودخانه‌ها و محل‌های اصلی تولید مثل ماهیان استخوانی انجام شد، گفت: کمیته مدیریت صید مرکز، مصوب کرد، حفاظت از رودخانه‌ها و محل های طبیعی تولید مثل ماهیان استخوانی تا پایان اردیبهشت ادامه پیدا کند تا بدین ترتیب به بهسازی و بازسازی این ذخایر کمک کنیم.

به گفته این مقام مسئول، فصل صید ماهیان استخوانی بر اساس تصمیم مدیریت صید مرکز به صورت رسمی ۱۵ فروردین پایان یافت اما به مدت ۶ روز تعاونی‌های پره برای تکثیر طبیعی با شیلات همکاری و برای تامین مولدین و بازسازی ذخایر فعالیت کردند.

وی با بیان اینکه تمام حجم صید ماهیان استخوانی در داخل کشور مصرف می‌شود، اضافه کرد: اقدام برای بهسازی و تکثیر بچه ماهیان استخوانی در دریای خزر اقدامی شایسته است و به‌طور متوسط سالانه حدود ۳۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی را رهاسازی می‌کنیم تا در محیط طبیعی زندگی و ذخایر مذکور بازسازی شوند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *