اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

پیش‌بینی تولید ۱۲.۵ میلیون تن گندم در کشور طی سال جاری

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید گندم در سال جاری را ۱۲.۵ میلیون تن پیش‌بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از تسنیم؛ سهراب سهرابی در خصوص برگزاری جلسه شورای قیمت‌گذاری برای اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم، اظهار داشت: جلسه شورای قیمت‌گذاری با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار می‌شود که در آن تحلیل و نرخ پیشنهادی مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد، اما هنوز جلسه برای این موضوعه برگزار نشده است.

وی افزود: به دلیل عدم اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم امسال، از ابتدای فصل برداشت محصول تاکنون مبلغی به کشاورزان پرداخت نشده، البته ممکن است با نرخ فعلی محاسبه و مابه‌التفاوت قیمت پس از اصلاح و اعلام محاسبه و پرداخت شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برآوردها برحسب سطح زیرکشت ۵ میلیون و ۹۵۰ هکتار گندم آبی و دیم نشان می‌دهد که امسال بین ۱۲ تا ۱۲٫۵ میلیون تن گندم در کشور تولید شود که بخش عمده نیاز کشور را تامین خواهد کرد و البته اندکی کسری نیز از محل واردات تامین می‌شود.

سهرابی با بیان اینکه در مجموع نیاز کشور به گندم را بیش از ۱۲٫۵ میلیون تن است، گفت: مجموع نیاز سالانه گندم کشور حدود ۱۰ میلیون تن برای خبازی‌ها (نانوایی‌ها)، ۲ میلیون تن نیاز صنف و صنعت (کارخانجات ماکارونی، بیسکویت و…) و مصرف بذری کشور را بین ۱٫۲ تا ۱٫۵ میلیون تن است که سایر مصارف و خودمصرفی کشاورزان نیز ۳۰۰ هزار تن است.

وی میزان تولید گندم در سال جاری را ۱۲٫۵ میلیون تن گندم پیش‌بینی کرد و ادامه داد: از این میزان تولید به نظر می‌رسد بین ۸ تا ۸٫۵ میلیون تن گندم توسط دولت خریداری و ذخیره‌سازی شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: سال گذشته نزدیک ۷٫۵ میلیون تن گندم توسط دولت خریداری شد که مابقی کسری نیز از محل واردات تامین شده بود.

سهرابی علت افزایش تولید و خرید تضمینی گندم در سال جاری را انجام اقدامات دولت در تهیه و تدارک بذور اصلاح شده، تامین به موقع کودهای شیمیایی در حجم بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و شرایط مناسب آب و هوایی عنوان کرد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *