اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

تولید گل محمدی ۸۸ درصد افزایش یافت

مجری طرح ملی گیاهان دارویی گردش مالی اسانس گل محمدی ایران را ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرد و گفت: سال گذشته ۶ تن اسانس گل محمدی از ایران صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ حسین زینلی در نشست هم‌اندیشی تحول در زنجیره ارزش گل محمدی با بیان اینکه ایران رتبه نخست جهان را از نظر سطح کشت و تولید دارد، گفت: این در حالی است که کشور ما سهم مناسبی از بازار گل محمدی جهان ندارد و گردش مالی این گیاه تا سال ۲۰۲۰ در بازار جهانی حدود ۳۲۰ میلیون دلار است.

او افزود: ما سمت و سوی گلاب‌گیری را به تولید اسانس و غنچه سوق داده‌ایم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با کمک بخش تحقیقات، پایلوت اسانس گل محمدی را برای دستیابی به استاندارد‌های بالای تولید طراحی کرده‌ایم.

زینلی با اشاره به اینکه سطح کشت گل محمدی از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ از ۱۹ هزار هکتار به ۳۰ هزار هکتار افزایش یافته است، افزود: سطح زیر کشت در این مدت ۴۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

او ادامه داد: طی این مدت میزان تولید گل محمدی نیز بیش از ۸۸ درصد با استفاده از دانش نوین و پشتکار تولیدکنندگان افزایش یافته است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی افزایش عملکرد تولید گل محمدی در واحد سطح از طریق نوسازی، بازسازی، جوان‌سازی باغات و تغییر رقم را از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی نام برد.

به گفته او، دستیابی به تولید ۴ تن گل محمدی در هکتار را هدفگذاری کرده‌ایم.

زینلی در همین حال تغییر راهبرد، هدفگذاری‌های جدید، بررسی ظرفیت‌ها، نیاز‌ها و الزامات را از اهداف این نشست هم‌اندیشی برشمرد.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *