اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

مشاور وزیر جهاد کشاورزی: رتبه ایران در شاخص امنیت غذایی جهان ۷۶ است

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در قرارگاه امنیت غذایی گفت: طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ایران در شاخص امنیت غذایی در رتبه ۷۶ از بین ۱۹۵ کشور جهان است و بالاتر از میانگین جهانی قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ حمید اورعی در اظهار کرد: اینک تا حد مطلوب از چالش‌های امنیت غذایی در کشور فاصله ایجاد شده است و این جایگاه بواسطه تلاش کشاورزان و عزم مدیران اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: افزایش بهره وری و ایجاد الگوی کشت از اهداف وزرات جهاد کشاورزی و سازمان‌های مربوطه است و در این صورت تولیدات بخش کشاورزی باید افزایش یابد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امنیت غذایی تصریح کرد: طرح امنیت غذایی با دستور وزیر جهاد در حال اجرا است که از تمامی استان ها در این خصوص بازدید شده تا وضعیت بخش کشاورزی مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: خراسان شمالی هم جزو ۲۳ استان کشور که طرح ارزیابی امنیت غذایی آن در حال بررسی است و در این طرح میزان تولید، دسترسی به غذا، بحث کیفیت و سلامت غذا، بحث ثبات قیمت ها و بازار مواد غذایی و سایر شاخص ها مورد ارزیابی قرار خواهد کرد که در این خصوص تمامی استان ها رتبه بندی خواهند شد.

اورعی خاطرنشان کرد: اکنون برداشت گندم در مناطق گرمسیر کشور آغاز شده و با وجود تنش خشکی و دمایی در برخی از استان ها پیش‌بینی می شود که نسبت به سال گذشته افزایش تولید داشته باشیم.

سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد(فائو) یک سازمان فنی، تخصصی، اطلاعاتی و مشاوره ای است که به منظور افزایش سطح تغذیه و بهبود وضع زندگی مردم، توسعه و افزایش محصولات غذایی و کشاورزی و نیز افزایش کارایی سیستم توزیع و بهبود وضعیت زندگی روستایی از طریق ارائه خدمات فنی تخصصیبه منظور تبادل نظر و انتقال تجربیات تاسیس شده است.

کشت پنج هزار هکتار کاملینا

وی بر کشت دانه‌های روغنی در کشور نیز تاکید کرد و افزود: طبق الگوی کشت تلاش می کنیم تا در خصوص تولید روغن در کشور به خودکفایی نزدیک شویم که در این راستا کشاورزان را تشویق به کشت انواع دانه های روغنی از جمله کاملینا در دیمزارها را داریم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امنیت غذایی با بیان اینکه در سال زراعی جاری کشاورزان پنج هزار هکتار از اراضی خود را به کشت دانه روغنی کاملینا اختصاص داده اند خاطرنشان کرد: اینک تلاش می شود تا طبق الگوی کشت با توجه به شرایط آب و هوایی محصولات مهم و استراتژیک کشت شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر نظارت بیشتر بر بازار تاکید کرد و افزود: در راستای عرضه مرغ نظارت های جدی در سطح بازار انجام می شود و تلاش می کنیم تا قیمت ها طبق مصوبه و خارج از آن توزیع نشود.

اورعی به تعدیل قیمت جوجه یکروزه نیز اشاره ای کرد و افزود: تلاش می شود تا در سال جاری در بحث قیمت مرغ ثبات داشته باشیم.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *