اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

عملیات مبارزه با آفت کنه گردآلود خرما در نخیلات استان بوشهر آغاز شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: باتوجه به پایین بودن دما و رطوبت نسبی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته، فعالیت کنه‌ گرد آلود نخیلات در این استان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ احمد سبحانی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط محیطی متنوع در مناطق مختلف استان، عملیات مبارزه با کنه گرد آلود تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد.

وی افزود: همانگونه که در اطلاعیه‌های قبلی نیز اعلام شد در مدیریت آفت کنه گردآلود خرما، شروع فعالیت بسیار مهم است و پیش از آن، سمپاشی توصیه نمی‌شود.

سبحانی اظهار کرد: آغاز فعالیت کنه گردآلود خرما بستگی به دما، رطوبت نسبی هوا و وزش بادهای گرم موسمی دارد و با پایش دما، رطوبت، بررسی خوشه‌ها و استفاده از تجربه‌های محلی می‌توان زمان دقیق فعالیت آفت را معین کرد تا از سمپاشی‌های بی‌رویه جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در استان بوشهر به طور تقریبی تمام ارقام به این آفت حساس بوده و در صورت مبارزه نکردن به‌ موقع خسارت بسیار بالایی از نظر کمی و کیفی به محصول وارد می‌شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: این آفت با تغذیه از شیره غذایی برگ و میوه‌ها، باعث خشک شدن پوست میوه شده و اگر خسارت ادامه یابد اندازه میوه و ارزش غذایی آن بسیار کاهش پیدا می‌کند و در صورت تداوم فعالیت، میوه و خوشه حالت غبارآلود به خود گرفته و بازارپسندی محصول به شدت کاهش می‌یابد.

وی اظهار کرد: کنه‌های تارتن نخیلات محیط گرم و خشک را می‌پسندند براین اساس مدیریت آبیاری و کنترل علف‌های هرز می‌تواند تاثیر معنی‌داری در کاهش خسارت کنه‌ها داشته باشد و برای کنترل شیمیایی نیز می‌توان به محض مهاجرت کنه‌های بالغ از تاج درخت به سمت خوشه‌ها، از سم‌های کنه‌کش مناسب با توصیه کارشناسان کشاورزی استفاده کرد.

سبحانی گفت: به دلیل تعدد نسل کنه‌های تارتن، برای پیشگیری از بروز پدیده مقاومت، نکته بسیار مهم در کنترل مطلوب کنه‌ها، رعایت تناوب در سموم مصرفی است.

وی افزود: باغداران با مشورت کارشناسان کشاورزی باید نوع سم، میزان مصرف بهینه، زمان مناسب مصرف و سم‌پاش مناسب را انتخاب کنند.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *