اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای دستیابی امنیت غذایی پایدار اعلام شد

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، هفته جهاد کشاورزی را تکریم همه تلاشگران سنگر امنیت غذایی کشور عنوان کرد و گفت: اصلاح الگوی کشت، خرید تضمینی محصولات راهبردی، اجرای کشت قراردادی، طرح جهش دیمزارها و… سرفصل برنامه‌های کلان وزارت جهادکشاورزی برای رسیدن به امنیت غذایی پایدار است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، از وزارت جهادکشاورزی، سید محمد آقامیری در پیامی فرا رسیدن هفته جهادکشاورزی را تبریک گفت و افزود: اصلاح الگوی کشت، خرید تضمینی محصولات راهبردی کشاورزی، کشت قراردادی، فعال شدن ظرفیت دیمزارها، راهیابی دانش و فن به مزارع و عرصه کشاورزی، داده‌پردازی و پایش واقعی منابع موجود برای مدیریت برخط و هوشمند کشاورزی کشور رئوس اصلی برنامه‌های وزارت جهادکشاورزی برای رسیدن به امنیت غذایی پایدار است.

وی در بخشی از این پیام، برایند برنامه‌ها و فصل مشترک تلاش‌ ارکان جهادکشاورزی را در یک کلام؛ افزایش بهره‌وری و اقتصادی‌سازی کشاورزی ایران عنوان کرده است.

در این پیام آمده است؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

گرامیداشت هفته جهادکشاورزی، تکریم کسانی است که قوُت و غذای مردم را با همت و غیرت در دل دشواری‌ها می‌پرورانند و سفره ایرانیان متبرّک از دسترنج آنان است؛ آنها در خط مقدم جبهه امنیت غذایی پایمردی می‌ورزند تا استقلال غذایی جامعه به دست نااهلان و بدخواهان آسیب نبیند.

مروری اجمالی بر رویدادهای دو سال گذشته حکایت از آن دارد که فراز و نشیب ناشی از تحریم‌ها، تورم جهانی مواد غذایی، افزایش بی‌سابقه قیمت نهاده‌های کشاورزی (کود و سم) و مناقشات بین‌المللی، چالش‌های سختی را پیش پای وزارت جهادکشاورزی به وجود آورد، علاوه بر آن مردمی‌سازی یارانه‌ها و جابه‌جایی وظایف سازمانی با وزارت صمت براساس قانون انتزاع ابلاغی از سوی مجلس شورای اسلامی، در شروع کار آزمونی بزرگ برای مدیریت کلان کشاورزی دولت سیزدهم شد.

افزون بر آن، دستور رییس دولت در تحقق برنامه راهبردی نظام مبنی بر دست‌یابی به «امنیت غذایی پایدار» بر بزرگی بار مسوولیت وزارت جهادکشاورزی افزود.

به این منظور مدیران مجموعه با طراحی برنامه‌های معین،‌ گام عملی را در راستای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشتند؛ اصلاح الگوی کشت، خرید تضمینی محصولات راهبردی، اجرای کشت قراردادی، طرح جهش دیمزارها، دانش‌بنیان‌سازی کشاورزی، رفع تداخلات برای صدور اسناد اراضی کشاورزی و ساماندهی داده و آمار برای مدیریت هوشمند کشاورزی، سرفصل برنامه‌های کلان وزارت جهادکشاورزی را تشکیل داد.

امروز برایند برنامه‌ها و فصل مشترک تلاش‌های شبانه‌روزی همه عناصر جهادکشاورزی از صف تا ستاد در یک کلام، افزایش بهره‌وری و اقتصادی‌سازی کشاورزی ایران است، در سایه تحقق این اهداف است که انگیزه برای تولید، ایجاد و کار کشاورز در جایگاه واقعی‌، کارکرد سازنده و موثر خود را نشان خواهد داد و مقدمه‌ای برای حرکت به سمت امنیت غذایی پایدار و در ادامه رسیدن به اقتدار غذایی در منطقه خواهد شد.

اینجانب با تبریک فرا رسیدن هفته جهادکشاورزی به کشاورزان غیرتمند، تولیدکنندگان و صنعتگران پرتلاش بخش کشاورزی، سرمایه‌گذاران، بهره‌برداران، مدیران و کارکنان و مردم عزیز کشورمان با تاکید بر ادامه راه رسیدن به استقلال و خودکفایی کشاورزی ایران با اتکال به خداوند و همت خادمان مردم در دولت، تمام توان را برای تحقق نظام کشاورزی پیشرفته و تامین کننده امنیت غذایی پایدار به کار خواهم گرفت.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *