اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره گروه سحرخیز:موانعی همچون عوارض نیم درصدی آب مجازی و بحث تعهد ارزی، باعث قاچاق ۹۰ تن زعفران در سال گذشته شد+ویدئو

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی”اگروفودز“، دکتر فرهاد سحرخیز، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره گروه زعفران سحرخیز در حاشیه سی امین نمایشگاه بین المللی ایران اگروفود گفت:کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی یکی از کمیسیون های مشورتی اتاق بازرگانی می باشد که در چارچوبی که برای کمیسیون ها تعریف شده ، اعضای آن انتخاب می شوند و خوراک فکری را برای اتاق تامین می کنند که به اطلاع هیئت رئیسه اتاق می رسد و ظرفیت این را دارد که پیشنهادات آن در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت مطرح شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق خراسان رضوی در خصوص انتخابات دهم اتاق بازرگانی بیان کرد:انتخابات بسیار خوبی صورت گرفت به دلیل حضور جوان ترها و متخصصین ترکیب خوبی شکل گرفت و این اتاق، قوی به نظر می رسد.

وی ادامه داد: حتی دراتاق مشهد نیز یک تیم همدل و همفکر هستند که در انتخابات داخلی کمیسیون ها همگی ۱۵ رای قاطع اخذ کردند،به نظرم رسید این اتفاق در کلان هم در اتاق بازرگانی ایران نیز افتاده است و وظیفه و بار مسئولیتی گروهی که اخیرا به عنوان هیئت رئیسه توسط هیئت نمایندگان انتخاب شدند را سنگین می کند.

دکتر فرهاد سحرخیز افزود:انتظار ما این است با توجه به شرایط سخت اقتصادی که همه صنعت و اکوسیستم اقتصادی کشور با آن مواجه است اتاق باید یک دوره سختی را بگذراند و در عین مطالبه گری، بسیار تعامل با بخش های مختلف داشته باشد تا بتواند انتظار بازیگرهای بخش اقتصاد در بخش خصوصی را برآورده کند.

مدیرعامل گروه زعفران سحرخیز در ادامه در خصوص عملکرد گروه سحرخیز عنوان کرد:یک سری اتفاقات خوب از جنس بازار سرمایه ای در گروه تعریف کردیم که خیلی زود اعلام می کنیم از جمله صندوق سرمایه گذاری کالای کشاورزی که اولین صندوق در این زمینه در کشور بود،که واحدهای آن می توانستند غیر مستقیم در زعفران سرمایه گذاری کنند که اکنون نیز کار خودش را خوب جلو می برد .

این کارآفرین کشور افزود: امروز هم اتفاق خوبی که درصنعت زعفران حال رخ دادن است،آن اتحاد و همدلی است که شرکت های زعفرانی با بخش کشاورزی دارند که در حقیقت یکی از اصلی ترین بخش های زنجیره ارزش زعفران است.

این فعال اقتصادی ادامه داد:این کنار هم آمدن ها، زحماتی که این چند سال کشیده شده، همبستگی و همدلی ایجاد شده ، ما را امیدوار می کند با توجه به اینکه دراتاق مشهد دونفر از اعضای هیئت نمایندگان (بنده و جناب مهندس شریعتی مقدم) زعفرانی هستند با استفاده از این پتانسیل در کلان اتفاقاتی خوبی را در مورد زعفران داشته باشیم.

دکتر سحرخیز در خصوص چالش های صنعت زعفران و صادرات آن خاطرنشان کرد: دو اتفاق بد در حال رخ دادن است که باعث شده از سال گذشته تا امروز ۹۰ تن زعفران معادل ۴۰درصد تولید سال گذشته قاچاق شود، یکی بحث تعهد ارزی است که در هر جلسه آن را عنوان می کنیم ، هر چه کمک کنیم که این موانع صادراتی را برداریم، کمک به اقتصاد آن محصول و اقتصاد کشور است ، یکی از این موانع عوارض نیم درصدی آب مجازی برای زعفران است که باعث تعجب همگان است و همچنان توجیه نیستم چرا چنین نگاهی به زعفران می شود و وقتی با یکایک مسئولین که صحبت می کنیم همگی مخالف این قضیه هستند ولی وقتی همین مسئولین کنار هم قرار می گیرند خروجی چیز دیگری است. این مسائل باعث می شود که ما طالبان را تبدیل به قطب زعفران کنیم کما اینکه در چندی پیش خبری در رسانه های در این خصوص منتشر شده بود که تهدید جدی برای زعفران ایران به شمار می رود.

این فعال اقتصادی در خصوص مشورت گرفتن دولت با بخش خصوصی و تشکل ها برای ابلاغ بخشنامه های مختلف بیان کرد:مسلما از طریق اتحادیه ها و اتاق بازرگانی و تریبونی هایی که داشتیم مسئله عوارض نیم درصدی آب مجازی مخالفت هایی داشتیم و علی رغم این صحبتها مجددا زعفران را در کمال ناباوری جز محصولات آب بر محسوب کرده اند.

دکتر سحرخیز افزود:در کل ذات اخذ عوارض برای صادرات اشتباه است، موجودی به نام صادرات است که شریان جریان دلار است ، معلوم نیست این تعرفه به نفع چه کسی است؟ هیمن ۹۰ تن قاچاق زعفران به همین دلایل بوده که مطمئنا پولش به کشور برنگشته و هیچگونه هزینه گمرکی و… در این خصوص پرداخت نشده است، این در حالی است که با صادرات قانونی ارز به کشور بر می گردد تا پول در جریان باشد و تولید کننده بتواند کالا و مواد اولیه بخرد.

این کارآفرین برجسته کشور در خصوص دانشگاه علمی کاربردی سحرخیز گفت: این دانشگاه مورد علاقه گروه سحرخیز است که با استقبال و اعتماد همشهریان و هموطنان کشورمان مواجه شده است و این بار مسئولیتی ما را زیاد کرده است،حتی بخاطر اینکه زعفران با مباحث بازار سرمایه پیوند خورده، رشته بورس را به رشته های تحصیلی اضافه کردیم، اکنون جدیدا رشته های گیاهان دارویی،گیاهپزشکی را تا مقطع کارشناسی ارائه کردیم و تمام تلاشمان بر این است که زنجیره ارزش را آموزش دهیم، ان شالله در این یکی دو سال خبرهای خوبی را در این زمینه خواهیم شنید. تمام تمرکز ما حفظ ارتباط صنعت و دانشگاه و همچنین حفظ اعتماد دانشجویان و مخاطبان ما می باشد.

سحرخیز در پایان گفت:صنعت غذا شدیدا گره خورده با بخش کشاورزی است، شاید ما نتوانستیم بخش کشاورزی را با صنایع تبدیلی پیوند دهیم. به هر حال این نمایشگاه فرصت خوبی است و امیدواریم بتوانیم کنسرسیوم هایی کشاورزی – صنعتی داشته باشیم که کل زنجیره ارزش ذینفع بشوند و کشورمان و برندهایمان به آن بالندگی که دارند، برسند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *