اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

ارقام جدید میوه‌های گرمسیری برای کاشت وارد کشور شد

مدیرکل امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی قزوین گفت: ارقام جدید و تجاری میوه‌های گرمسیری شامل موز، آناناس، گواوا، پاپایا و انبه برای کاشت در باغ‌های مناطق جنوب و گلخانه‌ها وارد کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ زهرا جلیلی مقدم در حاشیه نشست تخصصی مدیران باغبانی کشور افزود: پیش از این به طور محدود این ارقام وارد و در باغ‌های الگویی به شکل پایلوت و آزمایشی مورد کشت قرار گرفت و پس از مثبت بودن نتایج و ارزیابی واردات آنها برای تکثیر و کشت در باغ‌های مناطق گرمسیری و جنوبی کشور و گلخانه‌ها در دستور کار قرار گرفت.

این مسوول اظهار کرد: کشت این ترقام موجب کاهش واردات این میوه ها و جلوگیری از خروج ارز شده و ارزاوی و رونق کشاورزی در بخش باغبانی را با خود به همراه دارد.

جلیلی مقدم همچنین گفت: واردات ارقام تجاری خرما با هدف ساماندهی نخیلات و حذف ارقام غیرمثمر نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه سرانه تولید محصولات باغی در دنیا ۹۵ کیلوگرم اما در ایران ۲۷۸ کیلوگرم است، افزود: حدود سه برابر دنیا سرانه تولید میوه داریم که نشان از استعداد بالای کشور در این بخش از کشاورزی است.

جلیلی مقدم اضافه کرد: ۱۳ اقلیم در جهان وجود دارد که ۱۱ مورد آن را در کشور خود داریم که این تنوع آب و هوایی باعث متنوع بودن محصولات باغی ما شده است.

مدیرکل امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران در تولید زعفران و گل محمدی رتبه نخست دنیا، پسته رتبه دوم و در تولید هشت محصول باغی دیگر از جمله انار و خرما نیز رتبه سوم تا هشتم دنیا را داراست.

وی تاکید کرد: ۷۵۰ میلیون تن محصولات باغی در دنیا به تولید می‌رسد که سهم ایران در این آمار ۲۴ میلیون تن است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *