اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران: فروش کالاهای غیراساسی فاجعه است/ افزایش نارضایتی و زمزمه تعطیلی اکثر بنکداران

رضا کنگری در خصوص میزان فروش مواد غذایی نسبت به یک سال گذشته گفت: فروش کالاهای لوکس و غیراساسی فاجعه و فوق العاده کاهش یافته است. به دلیل پایین آمدن توان خرید، مردم فقط کالاهای اساسی می خرند و آن هم بسیار کم. میزان فروش کالاهای اساسی بسیار افت داشته و نسبت به سال گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است و کسب و کار بنکداران با رکود همراه است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از اتاق اصناف تهران؛ رضا کنگری، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در خصوص حذف کالاهای اساسی از سفره مردم گفت: فروش اکثر خوراکی ها، تنقلات، نوشیدنی ها، آبمیوه ها و کالاهایی مانند تن ماهی به شدت کاهش یافته است. می توان گفت ۵۰ درصد کاهش فروش داشته ایم. فقط کالاهای اساسی رب، چای، روغن، برنج، قند و شکر خرید و فروش می شود زیرا کالای اساسی سبد خرید است که باید سر سفره مردم باشد. توان خرید مردم پایین است دیگر به سمت کالای غیراساسی و لوکس و حتی پوشاک نمی روند و فقط کالاهای اساسی را تهیه می کنند.

وی گفت: اغلب مردم جامعه حقوق بگیر هستند و افزایش حقوق ۲۰ درصدی باتوجه به هزینه های بالا و تورم بیش از اندازه، باعث می شود پایین بیاید.

کنگری درخصوص ادامه این وضعیت گفت: مردم به میزان درآمدی که دارند می توانند هزینه کنند. اگر این وضعیت ادامه دار باشد باتوجه به میزان حقوقی که کارمند و کارگر می گیرد، مصرف نان را بالا می برند و گوشت نمی خرند و میزان خرید کالاهای اساسی را از ۱۰۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش می دهند.

وی افزود: اتحادیه های دیگر مانند اتحادیه پروتئین و مرغ و گوشت هم مشکلات ما را دارند. زیرا مردم توان خرید ندارند. اگر پیش از این یک کیلو یک کیلو گوشت می خریدند الان ۲۰۰ گرم و ۱۰۰ گرم گوشت می خرند. مردم وقتی پول ندارند مجبور هستند مصرف کالاهای پرهزینه را به حداقل برسانند تا بتوانند تا سر ماه دوام بیاورند.

کنگری تصریح کرد: البته امیدواریم با سامانه مودیان شفافیت خرید و فروش ها بیشتر شود و طبق آن مالیات بپردازیم تا بتوانیم به کسب و کار خود ادامه دهیم. در حال حاضر بسیاری از فعالان بنکداران مواد غذایی به اجبار ادامه کار می دهند. سود که نمی کنند حتی با ضرر کار می کنند و رغبتی به ادامه کار ندارند.

مالیات بنکداران حداقل ۵ برابر شده است/ بنکداران دیگر توان ادامه کار ندارند

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران ادامه داد: در حال حاضر بر روی کالاها ارزش افزوده می دهیم و همکاران ما بسیار ناراضی هستند و در این خصوص نامه نگاری های لازم با سازمان امورمالیاتی کشور انجام گرفته است و به نتیجه نرسیده ایم. امسال به دلیل تورم، مالیات ما را حداقل ۵ برابر افزایش داده اند و فعالان این صنف تحت فشار هستند و مدام به اتحادیه مراجعه می کنند و اعلام می کنند صرفه اقتصادی ندارد و توان ادامه کار ندارند.

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر نارضایتی در کسب و کار بسیار افزایش یافته است، گفت: پیش از این برخی مشکلات را نداشتیم. با ما مراعات می کردند و مالیات ها عادلانه دریافت می شد. اما با توجه به افزایش تورم و دو برابر شدن قیمت کالاها، سازمان امور مالیاتی نیز می گوید سود بیشتری داشته ایم بنابراین مالیات را ۵ برابر افزایش می دهد.

کنگری درخصوص نحوه قیمت گذاری کالاهای اساسی گفت: برخی قیمت کالاهای کشاورزی مانند برنج را عرضه و تقاضا تعیین می کند و قیمت مصوب ندارد. کشاورز قیمت آن را اعلام می کند. اگر کمبود وجود داشته باشد، قیمت بالا می رود و اگر عرضه بیشتر باشد، قیمت کاهش می یابد. اگر هم کاهش قیمت صورت نگیرد، قیمت ها ثبات پیدا می کنند. قیمت برخی کالاها نیز مانند رب و تن ماهی از سوی سازمان حمایت تعیین می شود.

او در ادامه گفت: افزایش قیمت کالاها به دلیل افزایش هزینه ها، بیمه، مالیات و حقوق کارگران است. تورم بیش از حد در یک سال اخیر باعث رکود در بازار شده است. از سوی دیگر بحث مالیات یکی از مشکلات اساسی صنف ما است. در حالی کالای ما با ارزش افزوده محاسبه می شود که در رسته توزیعی قرار داریم و بین تولیدکننده و مصرف کننده کار خدماتی انجام می دهیم و کالا را به دست مصرف کننده می رسانیم. کالا زمانی شامل ارزش افزوده ایجاد می شود که برای مثال گوجه را به رب تولید کنیم. اما ما رب را از کارخانه به مصرف کننده می رسانیم.

.کنگری ادامه داد: در صورتی که اگر کالایی را برای مثال ۱۰ تومان خریدیم و ۲۰ تومان فروخته ایم، نوبت بعدی سه تومان روی آن گذاشتیم و آن را ۲۳ تومان خریدیم. به این سود نمی گویند. ما حتی ارزش ریالی کالاهای خود را نتوانستیم حفظ کنیم. بنکداران مواد غذایی ۳ درصد تعرفه سود دارند که از بیش از آن تخلف است.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران همچنین با بیان اینکه قیمت رب و قیمت تن ماهی به عنوان کالاهای اساسی در روزهای اخیر افزایش یافته است، گفت: قیمت رب حدود ۲۰ درصد افزایش یافته و قیمت تن ماهی از ۴۵ هزار تومان به ۶۵ هزار تومان رسیده اما برخی کالاها با کاهش قیمت مواجه شده است. روغن حدود ۲۰ درصد، حبوبات ۱۰ الی ۱۲ درصد و برنج ایرانی ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش قیمت داشته است.

او درخصوص دلیل کاهش قیمت برنج ایرانی گفت: باتوجه به اینکه از یک سو به فصل برداشت نزدیک می شویم و از سوی دیگر سال گذشته تولید انبوهی داشتیم و برنج های سال گذشته به دلیل گران بودن و کاهش توان خرید مردم در انبارها دپو شده است و اگر برنج ایرانی بیش از حد در انبار بماند خراب می شود، لذا امسال عرضه برنج ایرانی بیش از اندازه است و تقاضا کم که این باعث کاهش چشمگیر قیمت این کالا برای سال جاری شده است.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران در آخر تاکید کرد: بنکداران در حال حاضر با چالش رکود و افزایش ۵ برابری مالیات مواجه هستند. زمزمه تعطیلی اکثر بنکداران به گوش می رسد و نارضایتی کسب و کار بسیار افزایش یافته است. سازمان امور مالیاتی شریک درآمدی ما شده است و حتی اگر کار هم نکنیم باید مالیات بپردازیم.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: اتاق اصناف تهران

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *