اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

رئیس بنیاد ملی گندمکاران: کشت قراردادی گندم به سال بعد موکول شد

عطاالله هاشمی گفت: با توجه به اقدام دیر هنگام برای کشت قرار دادی امکان خرید ۵ میلیون تن گندم به این روش در سال جاری محقق نشد؛ اما با برنامه‌ریزی در حال انجام از مهرماه این امر عملیاتی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از تسنیم؛ عطاالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران اظهار داشت: خرید توافقی گندم به دو شکل در کشورمان انجام می شود که در حالت اول بعد از انجام تولید با نرخی بالاتر از نرخ خرید تضمینی گندم توسط بخش خصوصی یا دولتی در موارد خاصی خریداری می‌شود.

وی افزود:  حالت دوم، خرید توافقی به صورت کشت قراردادی است و قبل از تولید توافقات اولیه میان تولید کننده و خریدار انجام می‌شود که روش مناسب و منطقی تری نیز است؛ در این روش قبل از تولید کمک‌های لازم نیز توسط خریداران به کشاورزان انجام می‌شود؛ طرف خریدار کشت قراردادی به طور معمول کارخانجات هستند. 

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: از ۶۰ سال  قبل تجربه موفق کشت قرار دادی چغندر قند در کشور وجود داشته است از سال ۹۸ نیز با توجه به نیاز کارخانجات ماکارونی تجربه موفق کشت قراردادی گندم در این محصول شکل گرفت.

وی تصریح کرد: برای سال زراعی جاری دولت برنامه کشت قرار دادی گندم را در دستور کار داشت اما با توجه به اقدام دیر هنگام و آغاز عملیات کشت، موفق عمل نشد.

هاشمی اظهار داشت: در دستور کار بود که صنف و صنعت بتوانند ۵ میلیون تن از گندم را به صورت کشت قرار دادی خریداری کنند اما برای سال جاری محقق نشد.

وی افزود: برای سال زراعی آینده تلاش می‌شود که حجم کشت قرار دادی گندم از ۵ میلیون تن نیز عبور کند که این امر بار مالی را نیز از دوش دولت بر می دارد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: پیش بینی می شود امسال ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شود که تا به امروز تنها ۵٫۴ میلیون تن آن به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *