اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

صادرات ۲۶۰ تُن کدو حلوایی‌ کازرون به روسیه

استان فارس از مهمترین قطب‌های تولید کدو حلوایی به شمار می‌رود که در سال زراعی ۱۴۰۲ بیش از ۲۶۰ تُن کدو حلوایی و مسمایی پس از برداشت از مزارع شهرستان کازرون به کشور روسیه صادر شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ کدوی صادراتی ایران انواع متنوعی دارد و در مناطق مختلفی از کشور کشت می شود؛ این محصول کشاورزی به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی کشور با کیفیت بالایی تولید می‌شود و صادرات آن هر ساله به سایر کشورها صورت می‌گیرد.

۱۲ کشور جهان خریدار کدو حلوایی و مسمایی ایران

بیش از ۱۲ کشور جهان خریدار کدو حلوایی و کدو مسمایی از ایران هستند که طبق آمار گمرک عمده صادرات این محصولات به کشورهای امارات، عراق، افغانستان، قزاقستان، کویت، عمان، آلبانی، مالزی و قطر بوده است. روسیه نیز یکی از بزرگترین وارد کننده کدو حلوایی به شمار می‌رود.

در واقع کشور روسیه به عنوان یکی از بزرگترین وارد کننده‌ها و صادرکننده‌ها در جهان شناخته می‌شود که با ۱۴۴ میلیون جمعیت و داشتن بزرگترین و پهناورترین کشور جهان، اقتصاد بسیارقدرتمندی دارد و به عنوان هشتمین اقتصاد برتر جهان به شمار می‌رود.

روسیه مقصدی برای صادرات کدو

با توجه به فراهم نبودن امکان کاشت کدو حلوایی و مسمایی در این کشور تقاضا برای این محصولات بسیار بالا است. بنابراین انواع کدوها با بهترین کیفیت در ایران کاشت و تولید شده و به روسیه صادر می شود.

استان فارس هم یکی از بزرگترین صادرکنندگان این محصول به کشور روسیه است که بخش عمده‌ای از این صادرات از شهرستان کازرون که در ۱۴۳ کیلومتری شیراز واقع شده صورت می‌گیرد.

به گفته مسوولان کشاورزی این استان امسال بیش از ۲۶۰ تُن انواع کدو پس از برداشت از مزارع شهرستان کازرون و بررسی و تایید کارشناسان حفظ نباتات و اخذ گواهی بهداشت به کشور روسیه صادر شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون روز سه شنبه در این باره گفت:به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی در این شهرستان انواع مختلف کدو در سطحی بالغ بر ۱۵۰ هکتار به صورت پاییزه و بهاره کشت می‌شود. ارقام غالب کشت ساکاتا، انجیری و مسمایی است.

کشت کدو در ۱۵۰ هکتار از زمین‌های کازرون

حمید رشیدی با بیان اینکه یکی از راه های کسب موفقیت در صادرات محصولات کشاورزی و تولیدی شناسایی بازار هدف و نیازهای آن است، گفت: روسیه یکی از کشورهای فعال در زمینه واردات کدو است که صادرات قابل‌توجه این محصول از ایران به روسیه انجام می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون اظهار کرد: تاکنون در سال زراعی جاری بالغ بر ۲۶۰ تن انواع کدو به ویژه کدو حلوایی و مسمایی پس از برداشت از مزارع شهرستان، بررسی و تأیید کارشناسان حفظ نباتات این معاونت و اخذ گواهی بهداشت توسط کانتینرهای یخچالدار حمل و به کشور روسیه صادر شد.

کازرون در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب شیراز در استان فارس قرار دارد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *