اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

در پنل تخصصی قیمت‌گذاری دستوری در صنعت لبنیات مطرح شد؛ مداخله دولت معضل اصلی تولیدکنندگان است

اولین پنل تخصصی در دومین همایش صنعت لبنیات و صنایع وابسته با موضوع قیمت گذاری دستوری و تبعات آن در صنعت لبنیات با حضور فعالین بخش خصوصی و مسئولان دولتی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، در دومین همایش صنعت لبنیات و صنایع وابسته، پنل «قیمت گذاری دستوری و تبعات آن در صنعت لبنیات» با حضور محمدجواد عسکری- نمایندۀ مجلس و رئیس کمیسیون کشاورزی، قربانعلی رفیعی -مدیرکل دفتر بررسی قیمت سازمان حمایت از مصرف‌‌کنندگان و تولیدکنندگان، محمدعلی اسفنانی -سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی، شهیاد آبنار -مدیرکل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، غلامعلی سلیمانی -تولیدکننده محصولات لبنی و احمد مقدسی -رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور با گردانندگی دکتر علی مروی -اقتصاددان و پژوهشگر سیاستگذاری دانشگاه شریف برگزار شد.

در این پنل، بتفصیل به مسائلی چون «عوامل مؤثر بر کاهش سرانۀ مصرف لبنیات در ایران»، «پیامدهای سیاست‌‌های ارزی و تجاری بر صنعت لبنیات کشور» و «نقش لبنیات در امنیت غذایی و نسبت آن با بحران آب» پرداخته شد.

غلامعلی سلیمانی با تأکید بر لزوم تک‌‌نرخی‌‌شدنِ ارز، گفت: اگر ارز تک‌‌نرخی شود، من به شما وعده می‌‌دهم که به بیش از پنج‌‌میلیون خانوار، محصولات لبنی با پنجاه‌‌درصدِ قیمت به فروش خواهد رسید. علاوه‌‌بر این، شیر مدارس هم بصورت رایگان توزیع خواهد شد.

سلیمانی ادامه داد: با بررسی‌‌های انجام‌‌شده از سوی یک سازمان بزرگِ آلمانی که وضعیت صنعت لبنیات در سراسر دنیا را رصد می‌‌کند، اینطور پیش‌‌بینی می‌‌شود که کشور ما روزی وارد‌کنندۀ قدرتمند این حوزه شود، درحالی‌‌که امروز با افتخار بزرگترین صادرکنندۀ آسیا هستیم. ضمن اینکه در منابع پیش‌‌بینی‌‌شده که در سال ۲۰۲۶ بخاطر مسائل و مشکلات دولتی، اقتصاد دستوری، کم آبی و مشکلات آب‌و‌هوایی و تغییرات اقلیمی، ایران جزو واردکنندگان لبنیات خواهد شد.

از سوی دیگر، شهیاد آبنار ضمن مخالفت نسبی با برخی از انتقادهای وارده به قیمت‌‌گذاری دستوری، گفت: قیمت‌‌گذاری دستوری مسئلۀ پذیرفته‌‌شده‌‌ای در سراسر دنیا است. شاید در وهلۀ اول اینگونه بنظر برسد که دولت مداخلۀ بیش از حد و مستقیمی از خود بروز می‌‌دهد، اما بشخصه حتم دارم که قیمت‌گذاری محصولات لبنی برای حرکت به سمت وضعیت ایده‌‌آل است و به سمتی حرکت می‌کند که هزینه‌‌ها را پوشش دهد.

مدیرکل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای واردات نهاده‌های دامی میلیاردها دلار هزینه می‌شود و باید بتوانیم همۀ طبقات را درنظر داشته باشیم، هر چند که می‌دانیم که در توزیع آن خطاهایی نیز وجود دارد.

محمدجواد عسکری با تأکید بر مقولۀ «امنیت غذایی» گفت: بخش کشاورزی توانسته با چهار و نیم میلیون بهره‌‌بردار، ۳۰ درصد از اشتغال کشور را در دست بگیرد.

عسکری با اشاره به معضلات صادرات محصولات کشاورزی، گفت: یکی از مشکلات صادرات محصولات کشاورزی بروکراسی پیچیده در ادارات فعلی است، اما با رفع این مشکلات و با توسعۀ صادرات می‌توان حتی به کاهش تورم کشور کمک کرد. فراموش نکنید که عمدۀ محصولات کشاورزی ما قابلیت صادراتی دارد، اما اینکه چرا صادر نمی‌شود، بحث مفصل‌‌تری می‌‌طلبد که بایستی بگویم ما از لحاظ قانونی می توانیم مشکلاتِ پیش روی آن را مرتفع کنیم.

این‌‌ نمایندۀ در واکنش به انتقادات فعالان صنایع لبنی به تعیین نرخ مصوب در این صنعت گفت: یکی از کارهای خوبی که در کمیسیون و مجلس به انجام رساندیم، بحثِ شورای قیمت‌‌گذاری بود. سال گذشته با دولت ۲۰ جلسه برگزار کردیم تا قیمت گندم در نهایت به هر کیلوگرم ۱۱ و نیم  هزار تومان تعیین شود؛ این امر باعث شد که کشاورزان محصول بیشتری از گندم تولیدی خود را به دولت تحویل دهند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس افزود: در حوزه مرغ خبر رسیده دوستان به انجمن جوجه یک روزه اعلام کرده اند ۱۹ میلیون تخم مرغ نطفه دار که ۱۸ روز نیز در دستگاه قرار دارند را بیرون آورند و معدوم کنند تا کنترل قیمت صورت گیرد؛ در حالی که قرار بود آنها وارد چرخه تولید شود، این موضوع خلاف قانون است.

از سوی دیگر، احمد مقدسی نیز با انتقاد جدی و گسترده از مداخلۀ دولت در بحث قیمت‌‌گذاری، گفت: یکی از معضلات اصلی ما مداخلۀ جدی دولت است. آقایانِ دولتی تصور می‌‌کنند چون پول می‌‌دهند، می‌‌توانند هرگونه که دلشان می‌‌خواهد رفتار کنند، درصورتی‌‌که این‌‌مسئله درست نیست. این مبلغِ جزئی‌‌ای که به‌‌عنوان یارانه به انجمن‌‌ها و اصناف می‌‌دهند را می‌‌توانند به اشکال متعدد به دهک‌‌های آسیب‌‌پذیر و اقشار پایین جامعه کمک کنند و بخشی از آن را هم برای توزیع شیر رایگان در مدارس هزینه کنند؛ یا حتی مبلغی از آن را هم برای طرحِ تشویقی صادرات درنظر بگیرند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ادامه داد: این دوازده میلیاردی که دولت هر سال تحتِ عنوان یارانه به انجمن‌‌ها می‌‌دهد به بلای جانِ ما بدل شده است! مسئله اینجاست که دولت فقط یک پولِ جزئی می‌‌دهد اما هیچ‌‌گونه فرهنگ‌‌سازی‌‌ای را انجام نمی‌‌دهد؛ علاوه‌‌بر این، راه را برای هرگونه رقابتی‌‌شدنِ بازار می‌‌بندد.

وی تأکید کرد: مگر کل تعداد صادرکنندگان لبنیات در کشور چقدر است؟ این میزانِ اندک را می‌‌توان کنترل کرد و روی کارشان نظارت داشت، اما باور کنید نمی‌‌شود ۸۵ میلیون نفر از جمعیتِ کشور را کنترل کرد! مگر ما می‌‌توانیم برای ۸۵ میلیون نفر بپا بگذاریم!؟ این غیرممکن است… من عاجزانه از دولت خواهش می‌‌کنم که ارز را تک‌‌نرخی کند و مهم‌‌تر از آن، ما را به چشمِ فرزند نامادری‌‌شان نبینند!

صحبت‌‌های اعضای پنلِ «تبعات قیمت‌‌گذاری دستوری» بتفصیل با هدایتِ علی مروی و گفت‌‌وگوی حاضران ادامه پیدا کرد و پس از قریب ۹۰ دقیقه با پاسخ‌‌گویی و رسیدن به راهکار برای چالش‌‌ها و پرسش‌‌های بسیاری که مطرح شد به اتمام رسید.

در بخش پایانی مراسم، دکتر اعظم کریمی -روان‌‌شناسِ کودک- نیز با ارائه‌ای کوتاه از مقولۀ «مسئولیت اجتماعی» به این همایش بزرگ پایان داد.

وی گفت: بحث مسئولیت اجتماعیِ موضوع نسبتا جدیدی است که چند سالی است در شرکت‌‌ها و مؤسسات مطرح می‌‌شود و امروز نیز بارها و بارها در این همایش بزرگ از آن سخن گفته شد. مقولۀ مهمی که در این‌‌مسئله وجود دارد، نقشی است که تک‌‌تک ما می‌‌توانیم در این مسئولیت ایفا کنیم. مسئولیت اجتماعی یک چارچوب اخلاقی است و بیانگر این‌است که هر نهاد، چه یک سازمان و چه یک فرد، می‌بایست با اخلاق و با حساسیت نسبت به مسائل اجتماعی، فرهنگی و محیطی رفتار کند تا به نفع جامعه بکار گرفته شود و نتیجه این اقدامات به نفع جامعه بینجامد.

سرویس خبری: صنعت غذا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *