اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

ضرورت افزایش ۳ برابری یارانه بذر غلات

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: پیشنهاد می‌کنیم با توجه به افزایش هزینه‌های تبعی تولید بذر، برای اطمینان از جذب حداکثری بذرهای تولیدی، میزان یارانه پرداختی دولت برای خرید هر کیلوگرم بذر گندم با ۳ برابر افزایش به ۴۵۰۰ تومان افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ تولید ۵۳۵ هزار و ۴۸۹ تن بذر گندم از سطح حدود ۲۲۴ هزار هکتار برای تامین بذر کشت پاییزه هدفگذاری شده و برنامه تولید نیز به تفکیک استان‌ها، طبقات بذری، ارقام و شرکت‌های تولیدکننده بذر ابلاغ شده است.

صمد مبصّر با بیان این که خرید بذر گندم در مناطق گرم به اتمام رسیده و در مناطق معتدل رو به پایان است، اظهار کرد: خرید بذر خام گندم توسط شرکت‌های متولی خرید در مناطق سرد نیز به زودی آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم به رغم پاره‌ای از مشکلات، امسال درصد قابل قبولی از برنامه تولید و خرید بذر گندم محقق شو ادامه داد: خرید بذر گندم در برخی استان‌ها همچون بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد مطابق برنامه ابلاغی انجام شده، اما در بعضی از استان‌ها درصد تحقق خرید بذر تا حدودی پایین است.

مبصّر میزان یارانه خرید هر کیلوگرم بذر گندم در سال زراعی گذشته را ۱۵۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنیم با توجه به افزایش هزینه‌های تبعی تولید بذر، برای اطمینان از جذب حداکثری بذرهای تولیدی، میزان یارانه پرداختی دولت برای خرید هر کیلوگرم بذر گندم با ۳ برابر افزایش به ۴۵۰۰ تومان افزایش یابد.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال افزود: چنانچه یارانه خرید بذر گندم افزایش ۳ برابری نداشته باشد، قیمت فروش هر کیلوگرم بذر گواهی شده گندم به بالای ۲۰ هزار تومان خواهد رسید و ممکن است کشاورزان از خرید بذر گندم گواهی شده استقبال زیادی نکنند و به خرید بذرهای غیررسمی و یا استفاده از بذرهای خودمصرفی روی آورند.

وی با اشاره به کسب رکورد خرید تضمینی بیش از ۱.۷ میلیون تن گندم در استان خوزستان در سال جاری، تصریح کرد: یکی از عوامل مهم چنین تولیدی، استفاده از بذر ارقام جدید و با کیفیت است که در اختیار کشاورزان قرار داده شده بود.

مبصّر گفت: برای حفظ رکورد تولید در محصول استراتژیک گندم و بهبود آن، باید بذر گندم مورد حمایت بیشتری قرار گیرد.

بنا بر اعلام وزارت جهاد کشاورزی، وی افزایش نرخ کارمزد تسهیلات بانکی را از چالش‌های پیش روی تولید و خرید بذر گندم گواهی شده دانست و گفت: نرخ کارمزد تسهیلات بانکی که شرکت‌های تولید کننده بذر گندم از بانک کشاورزی برای فرآوری بذر خام گندم دریافت می‌کردند از ۱۵ درصد به ۲۳ درصد افزایش یافته است.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، افزایش ۸ درصدی نرخ کارمزد تسهیلات بانکی برای مهمترین نهاده تولید محصول استراتژیک گندم را زیاد و مغایر با سیاست‌های تحقق امنیت غذائی کشور عنوان کرد.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *