اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور: افزایش واردات گوشت قرمز و مرغ به کشور با هدف تنظیم بازار/ کاهش قیمت در راه است

مسعود رسولی با بیان اینکه دولت با افزایش حجم واردات تلاش جدی برای تنظیم بازار گوشت قرمز و مرغ انجام داده است، گفت: اکنون گوشت قرمز و مرغ بسته‌بندی با نرخ مصوب در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود و افزایش واردات سبب کاهش قیمت‌ها خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا؛ مسعود رسولی درباره وضعیت عرضه محصولات بسته‌بندی تنظیم بازاری، افزود: در حال حاضر دولت بابت تامین گوشت قرمز و مرغ مورد نیاز مردم، سوبسید زیادی پرداخت می‌کند، به طوری که بخشی از این محصولات را از محل تولیدات داخل و بخشی را از محل واردات تامین می‌کند.

وی اضافه کرد: اکنون انواع بسته‌بندی گوشت قرمز و مرغ تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تحت‌نظر اتحادیه فروشگاه‌ها و غرفه سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شود.

دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم ران گوسفندی بسته‌بندی ۳۹۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۳۹۰ هزار تومان، گردن ۲۶۵ هزار تومان، راسته ۳۱۰ هزار تومان و قلوه‌گاه بدون استخوان ۲۴۰ هزار تومان است.

به گفته وی، قیمت گوشت گوساله بسته‌بندی ران، دست، گردن و راسته ۲۹۹ هزار تومان، قلوه‌گاه ۲۲۵ هزار تومان و مخلوط چرخ کرده ۲۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

رسولی گفت: همچنین نرخ هر کیلوگرم سینه مرغ ۱۴۵ هزار تومان، ران مرغ ۱۲۹ هزار تومان و بال و کتف مرغ ۱۰۸ هزار تومان، گردن مرغ ۳۲ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

وی قیمت‌های تنظیم بازاری را با توجه به هزینه‌های تمام شده تولید شامل افت ضایعات دام و مرغ زنده در تبدیل به لاشه، هزینه‌های شبکه توزیع و سایر هزینه‌های جانبی مناسب دانست و افزود: اکنون دولت برای تنظیم بازار این محصول تلاش جدی خود را دارد تا با افزایش واردات بتواند بازار این محصولات را تنظیم کند.

افزایش واردات گوشت سبب کاهش قیمت‌ها می‌شود

دبیر انجمن صنعت بسته بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور قیمت مصوب گوشت مرغ کامل را برای مصرف‌کنندگان ۷۳ هزار تومان اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر در برخی فروشگاه‌ها این محصول با قیمت‌هایی بین ۹۰ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ بنابراین نرخ قیمت‌های محصولات بسته‌بندی تنظیم بازاری با توجه به افت ضایعات مناسب به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

مدیرعامل شرکت بسته‌بندی صنعت گوشت و مواد پروتئینی گفت: در صورت افزایش حجم واردات و تامین گوشت قرمز و مرغ قیمت‌های بسته‌بندی نیز کاهش می‌یابد.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد، اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی در بازار قیمت هر قطعه گوشت گوسفندی بین ۴۰۰ تا ۴۶۰ هزار تومان، ران گوسفندی بین ۴۸۰ تا ۵۱۰ هزار تومان، گوشت گوساله کیلویی بین ۴۸۰ تا ۵۲۰ هزار تومان، تخم مرغ شانه ۳۰تایی بین ۹۵ تا ۱۱۰ هزار تومان، گوشت مرغ بین ۹۵ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. البته نرخ هر کیلوگرم گوشت گوسفندی در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای لوکس بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

این در حالی است که پیش از این «علیرضا پیمان پاک» قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفته بود: روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن گوشت قرمز وارداتی به منظور تنظیم بازار این محصول به طور مستمر در بازار عرضه می‌شود؛ بنابراین از هفته جاری روزانه حداقل ۶۰۰ تن گوشت مرغ گرم و منجمد و ۱۰۰ تن گوشت گرم گوسفندی وارد می‌شود که حداقل ۳۰۰ تن مرغ گرم و ۳۰۰ تن مرغ منجمد در میادین تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به قیمت مصوب توزیع می‌شود. همچنین ۵ هزار تن گوشت گوساله منجمد نیز به قیمت مصوب پشتیبانی امور دام توزیع خواهد شد.

با توجه به واردات روزانه ۱۰۰ تن گوشت گرم گوسفندی از روسیه، رومانی و مغولستان و توزیع به قیمت هر کیلوگرم ۲۶۰ هزار تومان و نیز واردات گوشت منجمد و توزیع به قیمت ۱۸۰ هزار تومان تلاش می‌شود، قیمت گوشت کنترل شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *