اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

نیکبخت: مطالبات کشاورزان به زودی پرداخت می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: پیگیری‌هایی را انجام دادیم تا ظرف یک تا دو هفته آینده بخش عمده‌ای از مطالبات کشاورزان را پرداخت کنیم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، محمدعلی نیکبخت در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد بررسی نحوه سیاست‌گذاری دستگاه‌های متولی در حوزه مدیریت بازار کالاهای استراتژیک گندم و برنج در کشور، اظهار داشت: درباره گندم باید بگویم که در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ حدود ۲ میلیون هکتار کشت آبی و نزدیک به ۴ میلیون هکتار کشت دیمی داشتیم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط آبی که داشتیم، امروز میزان خرید گندم از مرز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گذشت و مطابق با آمار سال قبل در این تاریخ، نزدیک به ۳۰ درصد افزایش خرید گندم داشتیم. امسال نسبت به سال ۱۴۰۰، ۸۲ درصد افزایش تولید گندم داشتیم. پیش‌بینی ما این است که تا پایان فصل برداشت و زمان خرید از ۸ میلیون تن بگذریم و رکوردی جدید در چند سال گذشته ثبت کنیم.

نیکبخت تاکید کرد: امسال نسبت به سال‌های قبل قطعاً گندم کمتری وارد خواهیم کرد و این کار برای ما صرفه جویی ارزی به دنبال خواهد داشت. برنامه ما آن است که با کشاورزی دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری و هوشمندسازی، افزایش عملکرد در تولید گندم داشته باشیم و مسئولیت این کار را نیز به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دادیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا امروز برای خرید سال جاری نزدیک به ۱۱۲ همت ارزش ریالی خرید گندم بوده که ۶۶ همت آن پرداخت شده است و نسبت به سال گذشته شرایط بهتری داشتیم. پیگیری‌هایی را انجام دادیم تا ظرف یک تا دو هفته آینده بخش عمده‌ای از مطالبات کشاورزان را پرداخت کنیم.

وی اظهار داشت: برای سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ با پیگیری‌های انجام شده بخش عمده‌ای از نهاده‌های کود و بذر را تأمین کردیم و هیچ مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت و این اطمینان را به کشاورزان و مردم می‌دهیم که در بحث تأمین نهاده‌ها مشکلی نخواهیم داشت.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *