اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

معاون برنامه ریزی موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی در گفت‌وگو با اگروفودز: تولید واکسن ORT مورد استفاده در صنعت طیور برای اولین بار+ ویدئو

دکتر غلامرضا حنیفی می گوید: اوایل امسال برای اولین بار در کشور از واکسن دارای اهمیت ORT که در زمینه طیور کاربرد دارد و تا به امروز وارد می شده رونمایی شده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، دکتر غلامرضا حنیفی معاون پشتیبانی و برنامه ریزی موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم‌سازی رازی در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه دام، طیور و صنایع وابسته در خصوص فعالیت این شرکت به خبرنگار ما گفت: موسسه رازی در سال ۱۳۰۳ با شروع طاعون گاوی افتتاح شد و در سه زمینه واکسن‌های پزشکی، واکسن‌های دامی و واکسن‌های طیور و آبزیان فعالیت دارد. بیش از ۸۰ نوع محصول تولید می‌کند و در زمینه پزشکی از ۱۱ واکسن اجباری پزشکی برای کودکان ۹ واکسن توسط موسسه رازی تولید می‌شود.

حنیفی بیان کرد: واکسن های سرخچه، سرخک، سیاه سرفه، دیفتیری، کزاز و فلج اطفال و سرم های درمانی ضد مار و ضد عقرب از دیگر محصولات موسسه سرم سازی رازی هستند. همچنین ۶ شعبه در استان‌های شیراز، کرمان، اهواز، مرند، اراک و مشهد دارد و در زمینه پدافند غیر عامل نقش مهمی در سلامت کشور ایفا می‌کند.

وی گفت: سرم های درمانی به کشور عراق صادر می شود و کشورهای سوریه، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس جهت صادرات در دست بررسی هستند.

معاون برنامه ریزی موسسه رازی عنوان کرد: اوایل امسال برای اولین بار در کشور از واکسن دارای اهمیت ORT که در زمینه طیور کاربرد دارد و تا به امروز وارد می شده رونمایی شده است.

حنیفی ضمن بیان اینکه موسسه رازی با چالش‌های مختلفی رو به رو است، افزود: کمبود نیروی انسانی یکی از چالش‌های موسسه است و ۱۸۰ نیرو هیئت علمی، ۵۰۰ دکتر و کارشناس ارشد و ۱۸۰۰ نفر پرسنل داریم که حدود ۸۰۰ نفر نیروی شرکتی هستند. ولی از لحاظ قوانین اداری به نیروهای شرکتی پست سازمانی داده نمی شود زیرا احتمال انتقال اندوخته علمی حتی به خارج از کشور به وسیله نیروهای شرکتی وجود دارد.

وی در ادامه گفت: تامین نیروی انسانی مسئله مهمی است زیرا چندین سال برای آموزش نیروی انسانی وقت صرف می شود و همیشه این نگرانی وجود دارد که اندوخته‌های علمی که حاصل ۱۰۰ سال تلاش است را به وسیله نیروهای غیر متعهد به راحتی از دست بدهیم.

معاون برنامه ریزی موسسه رازی خاطرنشان کرد: موسسه رازی یک موسسه دولتی با ۱۰۰ سال قدمت و بیش از ۸۰ محصول است و زمانی که در کشورهای همسایه معنی واکسن را نمی‌دانستند در کشور ما واکسن تولید می شد. پس از کرونا متوجه شدیم که یک ویروس چقدر می‌تواند دنیا را با چالش مواجه کند حال تصور کنید این ۸۰محصول در کشور تولید نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

وی با اشاره به اینکه کرونا برای کشور هم معضل بود و هم نعمت، بیان کرد: پس از کرونا، نسل چهارم واکسن‌ در موسسه رازی تولید و علم تولید واکسن‌های نوترکیب در این موسسه نهادینه شد و حدود ۳۲میلیون یورو تجهیزات جهت تولید واکسن‌های نوترکیب برای موسسه رازی وارد شده است.

غلامرضا حنیفی در پایان گفت: با حمایت‌های دولت از موسسه سرم سازی رازی، سند سلامت کشور بیمه می‌شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *