اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

خرید تضمینی گندم به ۹ میلیون تن می رسد

مجری طرح گندم وزارت جهاد گفت: برآورد شده که خرید تضمینی گندم تا پایان برداشت به ۹ میلیون تن خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ سهراب سهرابی مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سطح زیر کشت گندم در کشور، گفت: درمجموع ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ سطح زیر کشت گندم آبی و دیم رفته است.

او بابیان اینکه اولین برداشت مزارع گندم از هفته اول فروردین‌ماه در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان آغازشده، افزود: بر اساس آخرین گزارش دریافتی از سامانه شرکت بازرگانی دولتی ایران میزان خرید تضمینی گندم از ابتدای فروردین‌ماه تا ساعت ۷ صبح روز دوشنبه ۹ مردادماه ۱۴۰۲ به مقدار ۸.۳۲۳ میلیون تن بوده است.

سهرابی با تأکید بر رشد خرید تضمینی گندم، گفت: میزان خرید تضمینی گندم در زمان مشابه سال گذشته به میزان ۶.۲۶۸ میلیون تن و در تاریخ مشابه دو سال گذشته به مقدار ۴.۳۲۷ میلیون تن بوده است.

او میزان خرید تضمینی گندم سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۳۳ درصد و در مقایسه با دو سال قبل ۹۲ درصد رشد داشته و برآورد می‌شود خرید تضمینی گندم تا پایان برداشت به ۹ میلیون تن برسد.

سهرابی بابیان اینکه عملیات برداشت همچنان تا پایان شهریورماه در اقلیم سرد کشور ادامه دارد، افزود: از مجموع سطح زیر کشت اراضی گندم آبی تاکنون ۸۱ درصد و از مجموع اراضی گندم دیم ۶۰ درصد برداشت انجام‌شده است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: بر اساس آخرین گزارش دریافتی میزان خرید گندم بذری ۳۶۰ هزار تن رسیده و با توجه به اینکه عملیات برداشت در اقلیم‌های سرد ادامه دارد خرید گندم بذری نیز ادامه دارد.

او درباره مهم‌ترین دلایل افزایش تولید گندم در سال زراعی کنونی نیز گفت: تهیه و تدارک به‌موقع و کافی کودهای شیمیایی توسط وزارت جهاد کشاورزی و مصرف متعادل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه در اراضی گندم آبی و دیم یکی از دلایل افزایش تولید این محصول بوده است.

مجری طرح گندم افزود: افزایش سطح اجرائی طرح جهش تولید در دیمزارها و پروژه‌های مهم و تأثیرگذار آن در مناطق مهم دیم کشور، افزایش مصرف بذور اصلاح‌شده در مقایسه با سال‌های گذشته، توسعه کشت‌های مکانیزه خصوصاً کشت روی پشته، کشت در کف جوی، کشت مستقیم در بقایای گیاهی نیز از دیگر دلایل افزایش تولید گندم در کشور بوده است.

سهرابی گفت: افزایش سطح مبارزه با آفات، علف‌های هرز و خصوصاً مبارزه پیشگیرانه با بیماری‌های گیاهی و توسعه آبیاری تیپ خصوصاً در استان‌های مهم تولید گندم آبی نیز از دیگر عوامل مؤثر درزمینهٔ رشد تولید گندم در سال زراعی کنونی بوده است.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *