اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

قیمت جهانی گندم افزایش یافت

اختلال در صادرات از بندر دریای سیاه، قیمت جهانی نهاده‌های اساسی را افزایش داد به طوریکه نرخ گندم در یک روز ۶ دلار رشد قیمت داشت.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از بلومبرگ؛ بر اساس تازه‌ترین گزارش فائو، به‌دنبال پایان یافتن طرح غلات دریای سیاه و محدودیت‌های تجاری جدید برنج از سوی هند، شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در ماه ژوئیه با افزایش مواجه شده‌است. شاخص قیمت مواد غذایی فائو که تغییرات ماهانه قیمت جهانی مواد غذایی را دنبال می‌کند، در ماه ژوئیه ۳/ ۱‌درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته، با این وجود همچنان حدود ۱۲‌درصد نسبت به ژوئیه ۲۰۲۲ پایین‌تر است.

به گزارش بلومبرگ، قیمت گندم در بازار‌های جهانی در آخرین روز کاری این هفته ۶ دلار رشد قیمت داشت و هر بوشل از این محصول برای  تحویل در ماه سپتامبر به قیمت ۶۳۳ دلار عرضه شد. قیمت نهاده‌های دامی هم افزایش داشتند به طوریکه ذرت که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود نیز افزایش ۳.۷۵ دلار را ثبت کرد.

دانه‌های روغنی هم از این رشد قیمت‌ها عقب نماندند به طوری که سویا برای تحویل در ماه نوامبر هم ۸ دلار رشد قیمت را تجربه کرد.

اخیرا روسیه موافقت نکرد که صادرات از بندر دریای سیاه تمدید شود، پیش از این با میانجیگری ترکیه و با حضور سازمان ملل متحد، روسیه موافقت کرده بود ه صادرات غلات از بندر دریای سیاه ادامه یابد و سه ماه یا ۶ ماه یکبار تمدید می‌شد، اما در آخرین بار این توافق حاصل نشد و عاملی برای رشد قیمت کالا‌های اساسی به ویژه غلات شده است.

روسیه گفته است در صورتی با تمدید صادرات از دریای سیاه موافقت می‌کند که اتحادیه اروپا قبول کند بانک کشاورزی روسیه به سوئیفت وصل شود.

روسیه و اوکراین در مجموع ۳۰ درصد غلات جهان را تولید می‌کنند، علاوه بر آن بندر دریای سیاه دروازه مهم صادرات به کشور‌های اروپایی است که با جنگ دو کشور این روند در مقاطعی مختل شده و یا به کندی انجام می‌شود که موجب اختلال  عرضه در جهان شده است.

سرویس خبری: بین الملل

منبع: بلومبرگ

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *