اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

تقاضا چالش بازار لبنیات/ توزیع شیر رایگان در مدارس الزامی شد

کاهش مصرف لبنیات سبب شد نمایندگان خانه ملت، دولت را مکلف به توزیع شیر رایگان در مدارس ابتدایی کنند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از مهر، کاهش قدرت خرید مردم تقاضا را در کشور تحت شعاع قرار داده و این موضوع به اقلام غذایی نیز رسیده است. سال گذشته با افزایش قیمت شیر خام از ۶ به ۱۲ هزار تومان و افزایش ۱۰۰ درصدی ماده اصلی لبنیات سبب شده تا بازار تقاضا ۱۶.۲ درصد کاهش یابد. به گفته دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در دو سال اخیر تقریباً ۲۵ درصد شیرها تحویل بازار برگشت می‌شود.

رضا باکری عنوان می‌کند، ۲۵ درصد شیر خام مازاد در کارخانجات تبدیل به انواع صنایع لبنی از جمله شیر خشک می‌شود. در این چند سال سهم شیر خشک بیشتر شده چون بازار همسایه هم به لحاظ محصولات لبنی اشباع شده است.

پیش بینی می‌شود امسال نیز با افزایش ۲۵ درصدی شیر خام شاهد ریزش ۳۰ درصدی بازار تقاضا باشیم. با این روند تولید دچار مشکل شده و سلامت جامعه با تهدید جدی مواجه می‌شود؛ از این رو با رأی نمایندگان خانه ملت قرار است شیر رایگان در مدارس ابتدایی توزیع شود. محمدرضا دشتی اردکانی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: این کمیسیون در راستای تأمین امنیت غذایی، دولت را مکلف کرد تا تغذیه شیر رایگان را در سنین رشد در مدارس ابتدایی دولتی اجرایی کند.

البته یکی از موضوع‌های مهم در توزیع شیر رایگان در مدارس «کیفیت» آنها بوده که امید است مشکلات سال‌ها قبل تکرار نشود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: مهر

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *