اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

صرفه جویی ۲ میلیارد دلاری واردات گندم/ نیازی به واردات گندم برای تامین نان نداریم

معاون وزیر جهاد گفت: در ۲ سال اخیر با کاهش پنج میلیون تنی واردات گندم، توانستیم ۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ علیرضا مهاجر درباره میزان خرید گندم و زمان‌بندی خودکفایی گفت: با اقدامات حمایتی دولت سیزدهم افزایش تولید تنها مربوط به محصول گندم نیست، بلکه در بقیه کالاهای اساسی مانند شکر، برنج، جو، پنبه و دانه‌های روغنی نیز روند افزایش تولید و عملکرد در واحد سطح را شاهد هستیم.

به گفته او، برداشت گندم تا پایان مرداد انجام می‌شود و فرآیند خرید تضمینی تا ۱۵ شهریور ادامه خواهد داشت.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در محصول گندم بدون افزایش سطح زیرکشت، عملکرد افزایش پیدا کرده است، گفت: این دستاورد به دلیل توجه ویژه کشاورزان به علم تغذیه گیاهی و اجرای کشت قراردادی در یکی دو سال اخیر است.

او ادامه داد: در گندم علاوه بر تغذیه، موضوع بذر و مبارزه با آفات، بیماری‌ها، علف‌های هرز و آبیاری‌های نوین مانند آبیاری تیپ نیز اهمیت دارد؛ زیرا علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، راندمان تولید نیز رشد داشته است.

مهاجر افزود: آمار خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۰ حدود ۴.۵ میلیون تن و در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۷.۵ میلیون تن بوده است؛ بر این اساس خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱۴ درصد و نسبت به سال ۱۴۰۱ نزدیک‌ به ۴۱ درصد رشد داشته است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی عوامل اصلی افزایش خرید گندم را نسبت به سال‌های گذشته، قیمت‌گذاری مناسب، اعلام به موقع قیمت، اجرای کشت قراردادی (ارائه کودهای پایه و بذر)، تغذیه گیاهی و حمایت کودی دانست و گفت: در واقع تولید گندم به عنوان یک کالای اساسی مهم باید برای کشاورزان از نظر قیمتی و درآمدزایی صرفه اقتصادی داشته باشد.

او ادامه ‌داد: قیمت گندم باید به گونه‌ای تعیین شود که کشاورز علاوه بر تامین معاش خود بتواند عملیات مبارزه با علف‌های هرز، تکمیل دوره‌های آبیاری، تامین به موقع کودهای پایه و خرید بذر مناسب را در اولویت قرار دهد، در غیر این صورت انگیزه‌ای برای ورود به زمین کشاورزی نخواهد داشت.

معاون وزیر جهاد اضافه کرد: در بحث تغذیه گیاهی نیز کشاورزان باید به طور همزمان از کودهای پایه همچون کود اوره (ازت، نیتروژن، سفید یا شکری)، کود فسفاته (کود سیاه) و کود پتاسه (کود زرد یا قهوه‌ای) استفاده کنند، زیرا به‌کارگیری یکی از کودها به تنهایی منجر به افزایش عملکرد در هکتار نمی‌شود، بلکه زمانی مصرف کود منجر به افزایش عملکرد در هکتار می‌شود که در کنار کود اوره از کودهای فسفاته و پتاسه استفاده شود.

او افزود: در سال ۱۴۰۰ بخشنامه‌ای با عنوان جلوگیری از مصرف جداگانه کودهای پایه به طور همزمان در فصل کاشت به سراسر کشور ابلاغ شد که این موضوع برای برخی دغدغه‌هایی ایجاد کرد، اما در نهایت مصرف همزمان کودهای پایه به منظور افزایش عملکرد در واحد سطح مورد تایید قرار گرفت؛ بنابراین اکنون کشاورزان موظفند برای افزایش تولید در هکتار از کودهای پایه به‌طور همزمان استفاده کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، اجرای این بخشنامه را ۱۰۰ درصد علمی و فنی دانست و گفت: این رویکرد مختص به دولت سیزدهم نیست و باید در همه دولت‌ها این مهم اجرایی شود تا با افزایش عملکرد در واحد سطح بتوانیم در تولید کالاهای اساسی به خودکفایی برسیم.

او گفت: حمایت دولت سیزدهم از کودهای پایه منجر به افزایش تولید گندم و سایر کالاهای اساسی شده است و اگر دولت این حمایت را قطع کند، به ‌طور حتم خرید تضمینی گندم کاهش می‌یابد.

مهاجر گفت: به دلیل استمرار خشکسالی‌ها و کاهش بارندگی در استان‌های مختلف کشور، عملکرد تولید گندم امسال فقط در سطح یک میلیون هکتار بالای پنج تن در هکتار بوده و در بقیه اراضی زیر چهار تن در هکتار بوده است و اگر میزان عملکرد در هکتار به ۶ تن در هکتار برسد کشور برای همیشه به خودکفایی می‌رسد.

صرفه‌جویی ۲ میلیارد دلاری واردات گندم نسبت به دو سال گذشته

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره میزان واردات امسال با توجه به خرید خوب گندم، افزود: در سال‌های گذشته که میزان خرید گندم پایین بود، بخشی از نیاز کشور از محل واردات تامین می‌شد اما برآوردها نشان می‌دهد که تا پایان فصل برداشت خرید گندم کشور به ۱۰ میلیون تن برسد که منجر به خودکفایی در گندم نان خواهد شد.

او ادامه‌ داد: برای تامین گندم نان نیازی به واردات نیست، بلکه در نهایت برای صنف و صنعت بین ۱.۵ تا ۲ میلیون تن گندم نیاز داریم که باید از محل واردات تامین شود.

این مقام مسئول گفت: در دو سال اخیر با کاهش پنج میلیون تن واردات گندم، توانستیم ۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم.

مهاجر خواستار احیای ردیف بودجه گندم شد و گفت: در سال‌های گذشته گندم دارای ردیف بودجه بود که حذف شد، بنابراین از دولت انتظار می‌رود که برای خودکفایی در تولید این کالای اساسی ردیف بودجه آن احیا شود.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *