اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

تولید روزانه تخم مرغ به ۳ هزار و ۵۰۰ تن رسید

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران آمار تولید روزانه تخم مرغ را ۳ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد که ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن مازاد بر نیاز کشور است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ ناصر نبی پور گفت: قیمت کنونی هرکیلو تخم مرغ درب مرغداری ۴۵ هزارتومان است که با نرخ مصوب کماکان ۲ هزارتومان اختلاف دارد.

به گفته او، گرچه قرار بود با ۷ درصد نوسان نرخ نهاده‌های دامی، قیمت مصوب تخم مرغ تغییر کند، اما متاسفانه به رغم افزایش ۱۶ درصدی نرخ مصوب کنجاله سویا تغییری در قیمت مصوب محصول ایجاد نشده است که این امر بر زیان مرغدار ناشی از افزایش هزینه‌های تولید دامن می‌زند.

نبی پور قیمت مصوب هرکیلو ذرت برزیلی در سامانه بازارگاه را ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان، ذرت روسی ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۹ هزارتومان اعلام کرد و افزود: در شرایط کنونی مرغدار به سبب کمبود کنجاله سویا در سامانه بازارگاه ناگریز به تامین از بازار آزاد با نرخ ۳۶ هزارتومان است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران تولید روزانه تخم مرغ را ۳ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به نیاز داخل روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن از این میزان مازاد بر نیاز کشور است که دولت باید تدابیری اتخاذ کند تا میزان مازاد وارد بازار نشود.

او درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال ۷۰ هزارتن تخم مرغ صادر شده است، اما به رغم آنکه هنوز به نرخ مصوب نرسیده ایم، جلوی صادرات را گرفتند.

نبی پور ادامه داد: بنابر آمار متوسط قیمت تخم مرغ از ۲۱ اردیبهشت سال گذشته تاکنون ۳۹ هزارتومان بوده است که بدلیل عرضه کمتر از نرخ مصوب، دولت مکلف به حمایت از مرغدار است، در غیراین صورت تولیدکنندگان واحد‌های خرد از گردونه تولید خارج می‌شوند.

این مقام مسئول گفت که علی رغم  قیمت گذاری دستوری، دولت  در مواقعی که نرخ کاهش می‌یابد کاری به تنظیم بازار ندارد  و در مواقعی که قیمت افزایش می‌یابد، وارد میدان می‌شود.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *