اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

واردات روزانه بیش از ۱۳۰ هزار تن گوشت قرمز/ اصلاح‌نژاد دام سبک عشایربرای نخستین بار در شرق کشور

 مسئول طرح بهبود ژنتیکی دام سبک کشور از واردات روزانه بیش از ۱۳۰ هزار تن گوشت قرمز از سایر کشورها با وجود ظرفیت‌های غنی کشور در این بخش خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایسنا؛ دکتر احسان رومیانی در سفر به شهرستان خواف اظهار کرد: عملیات اصلاح‌ نژاد دام سبک عشایری برای نخستین بار در شرق کشور در روستای عشایری نهور از توابع شهرستان خواف اجرا شد.

وی گفت: طرح بهبود ژنتیک دام سبک عشایری و تولید «رویان»، نژاد منتخب به روش آزمایشگاهی با استفاده از شیوه اووم‌پیک‌آپ (روش برداشت تخمک از دام زنده) انجام شد.

مسئول طرح بهبود ژنتیکی دام سبک کشور افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان بسیج سازندگی در راستای محرومیت‌زدایی و حفظ ذخایر ژنتیکی دام سبک کشور و جلوگیری از انقراض نژادهای بومی این دام‌ها، در قالب قرارگاه محرومیت‌زدایی و سازندگی، بانک ذخیره رویان دام سبک را راه‌اندازی کرده است.

وی با اشاره به واردات روزانه بیش از ۱۳۰ هزار تن گوشت قرمز از سایر کشورها با وجود ظرفیت‌های غنی کشورمان در این بخش ادامه داد: در راستای طرح فوق با بهبود ژنتیکی دام سبک به دنبال افزایش خودکفایی ایران در تولید گوشت و کاهش واردات هستیم.

مسئول طرح بهبود ژنتیکی دام سبک کشور اظهار کرد: در این راستا از طریق تولید آزمایشگاهی جنین از نژاد برتر بومی و انتقال جنین از به روش تخمک گیری دام زنده برای احیاء و افزایش دام‌ها و جلوگیری از انقراض نژادهای برتر دامی تلاش می‌شود.

وی با بیان اینکه در دوره تولید مثلی، ۲۰ تا ۳۰ جنین با این قابلیت تولید می‌شود، گفت: این اقدام در مرحله نخست در شرق کشور بر روی ۵۰ میش دارای شرایط لازم در روستای عشایری نهور شهرستان خواف انجام شد.

رومیانی ادامه داد: این طرح برای نخستین بار در سطح کشور اردیبهشت‌ماه سال جاری در شهر «گندمان» از توابع استان چهارمحال و بختیاری اجرا و در مرحله بعدی در شهرستان خواف انجام شد.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *