اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

معاون وزیر جهاد: ارز آوری ۶ میلیارد دلاری در بخش کشاورزی و باغبانی

به گفته رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ارز ناشی از صادرات مربوط به حوزه کشاورزی و باغبانی ۶ میلیارد دلار در سال است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ سیدمجتبی خیام‌نکویی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه بازدید از نمایشگاه روایت خدمت در جمع خبرنگاران گفت: امروز شاهد نمایشگاهی هستیم که دستاوردهای دو ساله دولت مردمی سیزدهم را به تصویر می‌کشد.

خیام‌نکویی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون تن گذشته است، افزود: امسال نسبت به سال گذشته تولید گندم در کشور افزایش داشته که برآیند فعالیت‌های مجموعه مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی است؛ در حوزه باغبانی هم فعالیت‌های خوبی در جهت بهره‌وری انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، دانش‌بنیان شدن بخش کشاورزی راه ارتقای بهره‌وری را رسالت بزرگ سازمان تات در وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: ما باید میزان تولید محصولات کشاورزی را از ۱۲۵ میلیون تن فعلی به ۱۴۰ میلیون تن افزایش دهیم تا نیاز کشور را در محصولات راهبردی تامین کنیم به طوریکه اکنون در محصول گندم در آستانه خودکفایی قرار گرفته‌ایم.

او افزود: اگر شرایط تولید در سال آینده مانند امسال باثبات باشد به سمت پایداری در تولید گندم حرکت خواهیم کرد.

خیام‌نکویی ادامه داد: در شرایط موجود امکان افزایش سطح زیر کشت در حوزه زراعت و باغبانی وجود ندارد و تنها گزینه ما ارتقای بهره‌وری در واحد سطح است که این مهم تنها با رسوخ دانش و فناوری به حوزه کشاورزی امکان‌پذیر است.

او با بیان اینکه در حوزه باغبانی ۲۴ میلیون تن تولید داریم، گفت:  به طور متوسط سالانه ۶ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات کشور مربوط به بخش کشاورزی و باغبانی است که با ارتقای باغات، شاهد افزایش محصولات باغبانی خواهیم بود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در رابطه با حوزه بذر گفت: حدود ۹۸ درصد از بذر مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و سازمان تات هم سهم ۵۶۰ هزار تن از بذور گواهی شده را به خود اختصاص داده است که در صورت عدم تولید این بذر سالانه یک میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شد.

او  همکاری با بخش خصوصی برای گسترش تولید بذور هیبرید از دیگر برنامه‌های سازمان تحقیقات برشمرد و گفت: با انجام این کار، کشور در آستانه خودکفایی در تولید بذر قرار خواهد گرفت.

خیام‌نکویی از تولید مرغ آرین پلاس در آینده خبر داد و گفت: مطالعات و تحقیقات در این زمینه در حال انجام است و افق روشنی در تولید مرغ در کشور خواهیم داشت.

سرویس خبری: کشاورزی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *