اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

سم آفلاتوکسین مهمترین عامل محدودکننده صادرات پسته/پیشنهادی برای افزایش درآمد کشاورزان

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اعلام کرد: ۱۰۱ میلیارد دلار صادرات پسته داریم که در شرایط نامطلوب، این میزان کاهش می‌یابد و مهمترین عامل محدودکننده در صادرات پسته، سم آفلاتوکسین است و برای کاهش این نوع خسارات نیازمند داده‌های ماهواره‌ای هستیم و این سازمان از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایسنا، مجتبی خیام نکویی در چهل و هفتمین رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی حوزه کشاورزی که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با تاکید بر اهمیت برآورد دقیق سطح زیر کشت، گفت: من در این زمینه تجربه‌ای در معاونت علمی در زمانی که معاون فناوری و نوآوری بودم، دارم. در آن زمان پیشنهاد برگزاری نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران را مطرح کردم و اولین نمایشگاه ساخت داخل برگزار شد. بعد از این نمایشگاه با این موضوع مواجه بودیم که شرکت‌ها در یک موضوع مشترک فعالیت می‌کردند.

وی اظهار کرد: در آن زمان پیشنهاد کردم که این شرکت‌ها با هم ملحق شوند و در قالب کنسرسیوم کار بزرگتری را اجرایی کنند.

خیام نکویی با اشاره به ظرفیت‌های خوب موجود در کشور و دانشگاه‌ها، خاطر نشان کرد: همچنین در حوزه کشاورزی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های مختلفی ایجاد شده است و این امر یک موضوع بسیار مهم برای ایجاد امنیت غذایی است؛ چرا که به واسطه این توانمندی‌ها می‌توان به طور دقیق برآورد کرد که به چه میزان و در چه مقطعی از زمان به چه محصولی نیاز داریم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خاطر نشان کرد: سال‌ها است که اعلام‌ می‌شود تولید مازاد در سیب زمینی و یا پیاز داریم و در سال بعد به یک باره با خلأ کشت این محصولات مواجه می‌شویم. شاید بخش عمده‌ای از این چالش به این بر می‌گردد که ما داده‌ها و آمارهای درستی از سطح زیر کشت و تولید نداریم؛ از این رو یکی از مؤلفه‌هایی که می‌تواند به این امر کمک کرده و در الگوی کشت تحول اساسی ایجاد کند، دسترسی به داده‌ها و اطلاعات آماری صحیح است.

وی خطاب به شرکت‌های فناور فعال در حوزه کشاورزی با تاکید بر اینکه با یکدیگر رقابت داشته باشید، ولی نشست‌های مشترکی با یکدیگر داشته باشید و با همکاری با یکدیگر، گام‌های بزرگتری بردارید، اظهار کرد: مورد دیگر این است که از شرکت‌ها درخواست می‌شود تا از ابتدای فعالیت‌تان گزینه‌های متعددی برای زمینه کاری خود در نظر بگیرید.

خیام نکویی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به سطح زیر کشت و تنش‌های زیستی و غیر زیستی مؤثر بر سطح زیر کشت، خاطر نشان کرد: ممکن است در سالی کشاورزان با خشکسالی مواجه شوند و بخش قابل توجهی از کشت آنها دچار تنش آبی شود. از این رو نیاز است تا به ابزاری مجهز باشیم تا تعیین کند چه بخشی از سطح زیر کشت دچار تنش کم آبی شده است و یا اراضی کشاورزی با طغیان‌های آبی و انواع بیماری‌ها مواجه شده است.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان تولیدات کشاورزی را بدون در نظر گرفتن تنش‌های آبی و طغیان بیماری‌ها و تنش‌های زیستی و غیر زیستی برآورد کرد، یادآور شد: تولیدات کشاورزی پارامتری مرکب از مجموعه عوامل تنش آبی، آفت‌ها و بیماری‌ها و سایر موارد است و اگر بتوانیم برآورد صحیحی از داده‌ها و اطلاعات و آمار داشته باشیم، به نظر من در این زمینه می‌توانیم تحول بزرگی در کاهش خسارات کشاورزان ایجاد کنیم.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به حجم صادرات در بخش کشاورزی، گفت: کشور حدود ۸۲ میلیون تن تولیدات زراعی، ۲۴ میلیون تن محصولات زراعی و ۱۸ میلیون تن گوشت قرمز و سفید اعم از مرغ و ماهی دارد که در مجموع ۱۲۵ میلیون تن تولید بخش کشاورزی را شامل می‌شود، ولی ۱۰۶ میلیون دلار صادرات در بخش کشاورزی داریم که بخش قابل توجه آن مربوط به صادرات باغی است و این در حالی است که در شرایط عادی مشکل آفلاتوکسین نداشته باشیم.

وی تاکید کرد: ۱۰۱ میلیارد دلار صادرات پسته داریم و در شرایطی که نامطلوب است، این میزان کاهش می‌یاید و مهمترین عامل محدودکننده در صادرات پسته سم آفلاتوکسین است. بنابراین ما باید تصویر درست و شفافی با یک میزان خطای کم از میزان تولید و برآورد تولیدات محصولات کشاورزی داشته باشیم. اگر این امر اتفاق بیفتد، به نظرم تحول چشمگیری را در افزایش درآمد تولیدکنندگان محصولات کشاورزی شاهد باشیم.

خیام نکویی پیشنهاد کرد که شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه با نهادهای مرتبط با حوزه‌های فضایی مرتبط باشند تا بتوانند به داده‌های ماهواره‌ای دسترسی داشته باشند و گفت: در این زمینه باید چند شرکت دانش‌بنیان به هم ملحق شوند و زیر ساخت قوی را در این حوزه ایجاد کنند و ما نیز از آنها حمایت خواهیم کرد؛ چرا که این حوزه خلأ بخش کشاورزی است و ما در این سازمان حمایت کاملی از این نوع فعالیت خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: توصیه من این است که داده‌ها و اطلاعات صرفا از ماهواره‌ای دریافت نشود که در آینده امکان دسترسی به آنها وجود نداشته باشد. یکی از اهداف ماهواره «خیام» این است که بخشی از اطلاعات مورد نیاز را تامین کند؛ از این رو درخواست دارم تا شرکت‌ها با فعالان حوزه‌های فضایی در ارتباط باشند و در این زمینه بر داده‌های ماهواره‌های داخلی تکیه شود.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *