اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اگروفودز | نیازمندی های صنایع غذایی و کشاورزی
اخبار صنایع غذایی و کشاورزی

صنعت حلال، محور دیدار رئیس سازمان ملی استاندارد با رئیس شورای مفتیان روسیه

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی استاندارد جمهوری اسلامی ایران در سفر به روسیه با حضور در مسجد جامع مسکو با شیخ راویل عین الدین رئیس اداره دینی مسلمانان و رئیس شورای مفتیان روسیه درباره همکاری ها در عرصه صنعت حلال دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودز)، به نقل از ایرنا، طرفین در این دیدار در زمینه ایجاد کمیته ای با هدف برداشتن گام های عملی در زمینه تعامل دوجانبه در زمینه هماهنگی بیشتر در حوزه استانداردسازی و صدور گواهینامه حلال توافق کردند.

در این دیدار که با حضور حسین ملکی معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و در فضایی دوستانه برگزار شد، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، سلام گرم رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری اسلامی ایران را به رئیس شورای مفتیان روسیه ابلاغ و بر گسترش همکاری های دوجانبه تأکید کرد.

اسلام پناه در این دیدار گفت: توسعه روابط در حوزه صنعت حلال با روسیه از جمله در زمینه استانداردسازی، ارزیابی انطباق، تایید صلاحیت و نشان منطبق با حلال موضوع بسیار مهمی است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه ایران عضو هیات مدیره اسمیک و رئیس چندین کمیته متناظر موسسه اندازه‌شناسی جهان اسلام است، گفت: چشم انداز همکاری ها در صنعت حلال با روسیه روشن است.

یادکردی از نماز رئیس جمهوری در کرملین

رئیس اداره دینی مسلمانان و رئیس شورای مفتیان روسیه نیز در سخنانی در این دیدار با اشاره به سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه از حضور آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در مسجد جامع مسکو و نیز اقامه نماز در کاخ کرملین همزمان با ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به عنوان رویدادهای تاریخی یاد کرد و گفت: این رویدادها نمایانگر وحدت و شکوه جامعه اسلامی بود.

شیخ راویل عین الدین در ادامه با اشاره به روند رو به جلوی توسعه مناسبات ایران و روسیه گفت: توسعه همکاری های دوجانبه میان تهران و مسکو در سایه نگاه دوراندیشانه رهبران دو کشور، موجب رضایت و خشنودی مسلمانان روسیه است.

رئیس شورای مفتیان روسیه با استقبال از پیشنهاد رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در زمینه هماهنگ سازی استاندارد صنعت حلال دو کشور گفت: ما از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در راستای استانداردسازی صنعت حلال بهره‌ خواهیم برد و در این زمینه بر تشکیل کمیته فنی مشترک تأکید داریم.

رئیس اداره دینی مسلمانان روسیه افزود: مرکز بین‌المللی استاندارد و گواهی «حلال» که زیر نظر اداره دینی مسلمانان فدراسیون روسیه فعالیت می‌کند، تجربه مثبتی از تعامل با ادارات دولتی ذیربط ایران برای صدور گواهی‌نامه محصولات روسی و صادرات بیشتر آنها به جمهوری اسلامی دارد.

عین الدین اظهار داشت: به جمهوری اسلامی ایران و همکاری مشترک در این زمینه اطمینان دارم و از این به بعد تعاملات به سطح جدیدی ارتقا خواهد یافت.

در این ملاقات، برخی دیپلمات‌ها، معاونان سازمان ملی استاندارد ایران و معاونان اداره دینی مسلمانان روسیه و همچنین مدیرکل حوزه استاندارد حلال این اداره حضور داشتند.

حضور در مسجد جامع مسکو

اسلام پناه رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین ضمن حضور در مسجد جامع مسکو، نماز را در این مسجد اقامه کرد.

در این بازدید، معاون اداره دینی مسلمانان روسیه توضیحاتی درباره فعالیت ها در این مکان مذهبی مسلمانان مسکو ارائه و از خاطره حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در این مسجد به نیکی یاد کرد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *